Komşu şehirde çilek 'kadın elinde' üretiliyor

Malatya'da 7 kadının girişimiyle kurulan Kadın Kooperatifi tarafından üretilen çilekte sezonun ilk hasadı yapıldı.

Komşu şehirde çilek 'kadın elinde' üretiliyor

Kale İlçesi'nde7 kadının girişimleriyle iki yıl önce kurulan 3K Kale Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafında 30 dönümlük bir alanda üretimi yapılan çilekte bu sezonun ilk hasadı yapıldı. Hasadı yapılan yeni mahsuller ise bir buçuk kilogramlık şeffaf plastik paketlerde 30 TL'den satışa sunuluyor.

REÇEL DÜŞÜNCESİ ÇİLEK ÜRETİMİNE DÖNÜŞTÜ

Hikayelerinin 7 girişimci kadınla başladığını belirten3K Kale Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Tül Kübra Bölükbaşıoğlu " Kale İlçesinde el sanatları öğretmeniyim. Hanımlara nasıl destek olurum diye düşünürken, çilek reçeli yapalım satalım diye böyle bir yola çıktık. Daha sonra 7 bayanla kooperatif kurduk. Fırat Kalkınma Ajansı, Kale Kaymakamlığı ve Kale Belediyesi'nin de destekleriyle 30 dekarlık alana çilek ektik. 7 bayanla başlayan hikayemiz 30 bayana çıktı. Her bir dokunuş, bir bayanının hayat hikayesini değiştiriyor olmamızdı. Bu bize mutluluk verdi. Bu gayretle daha güzel işler yapmak için çok çalışıyoruz" dedi.

"YENİ TÜRLERİ TOPRAKLA BULUŞTURMAK İSTİYORUZ"

İki türle üretime başladıklarını kaydeden Bölükbaşıoğlu bu sayıyı arttırmak düşüncesinde olduklarını ifade ederek, ''Albion ve Kabarla çeşitleri ile başladık. Bir dekarlık alana sera yaptık. Burada da 6-7 tane türümüzü deneyeceğiz. İnşallah verimli olursa diğer türleri de toprakla buluşturmak istiyoruz. Üniversitede okuyan gençlerimiz gelip burada çalışmak istiyor bu bizim ve ülkemiz için sevindirici bir olay" sözlerine yer verdi.