Kılıçdaroğlu: 'Elazığ'ın Sorunlarını Çözeceğiz'

Kübra Kabukçu/CHP Haftalık Grup Toplantısı Elazığ'da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kılıçdaroğlu: 'Elazığ'ın Sorunlarını Çözeceğiz'

KILIÇDAROĞLU:“ELAZIĞLI OLMAK AYRICALIK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada,“Gençliğim Elazığ'da geçti o nedenle Elazığlı olmak bir ayrıcalık diye düşünüyorum. Güzel bir türküsü var 'Kar mı yağmış şu Harput'un başına, kurban olan taşına' diye. Elazığ'dan bahsederken gençlik yıllarıma giderken insan duygulanıyor, o güzelim Elazığ, o yıllar, anılar... Elazığ'ın ekmeğini yemiş suyunu içmiş bir kişi olarak bütün Elazığlılara yürekten teşekkür ederim.”dedi.

KILIÇDAROĞLU:“ÇİFTÇİ’NİN VE ESNAFIN  FAİZLERİNİ SİLECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu,“Elazığ bir tarım, sanayi, turizm aynı zamanda lojistik bir kent olma konusunda da önemli bir avantajı vardır. Elazığlı çiftçinin çok mutlu olmadığını, büyük sıkıntılar çektiğini biliyorum. Bütün çiftçilere verdiğim sözü buradaki çiftçiler içinde verdim. Size mazotu, yatlar hangi fiyattan kullanıyorsa, size mazotu ÖTV'siz ve KDV'siz vereceğiz. En ucuz mazotu bu ülkede çiftçi kullanacak. Tefecilere dünyanın faizini veriyorlar. Diyorlar ya 'Biz faize karşıyız' buna inanmayın, hepsi hikaye. Bütçenin neredeyse yarısını o tefecilere ödüyorlar. Sizin oylarınızla iktidar olursak bir hafta içinde çiftçinin, esnafın aldıkları kredilerin faizlerini tak diye sileceğiz.”dedi.

KILIÇDAROĞLU:“BAY KEMAL GELECEK”

Kılıçdaroğlu,“Faizle mücadele böyle yapılır. Derdin mi var? Derdi çözmek Bay Kemal'in görevi olacak. Bir tarım bakanı var Allah selamet versin, tarımı düzeltmek için Venezuela'ya gidiyor. Sen gel Elazığ'a. Buraya gelmez Venezuela'ya gider, hiç meraklanmayın Bay Kemal gelecektir.”

Elazığ ile ilgili müjdelerini dile getiren Genel Başkan Kılıçdaroğlu: “Tunceli ile Elazığ arasında bir feribot var oraya bir köprü yapılması gerekiyor. Bu köprü ile Elazığ’ın kişi başı geliri de artmış olacak. Meraları parayla veriyorsunuz, meraların tamamını bedava vereceğiz. Elazığ aynı zamanda kadim bir kent burası turizmin merkezi olabilecek bir kapasiteye sahip. Hazar gölünde , Harput’ta, Palu’da Sivrice’de çok güzel turizm bölgeleri yapılabilir, burada kazanacak olan esnaftır. Keşke herkes daha fazla kazanabilse. Harput’u dünya kültür mirasına kesinlikle yazdıracağız. UNESCO’daki yerini kesinlikle yazdıracağız. Elazığ teşvik de 6. Bölge bunun uzatılması lazım.”dedi.

lazım.”dedi.

“ÖDEMELERİN 2 YILDAN 5 YILA ÇIKMASI LAZIM”

Kılıçdaroğlu,“Deprem konutları da yapıldı. Başlangıç süresi iki yıl bunun 5 yıla çıkması lazım. Bugünkü ortamda paranın ödenmesinde başlangıç süresini 2 yılda tutarsanız, zaten vatandaş borç içinde zaten perişan sosyal devlet bu vatandaşların paralarını daha makul ödemesini makul görür ve bunun 5 yıla çıkması lazım.”dedi.

 

PERTEK KÖPRÜSÜ

Kemal Kılıçdaroğlu,“Tunceli ve Elazığ arasında bir feribot var. Oraya bir Pertek köprüsünün yapılması lazım. Pertek köprüsünün önemi Elazığ’ın ciddi bir lojistik olmasını sağlamaktır. Ciddi bir lojistik merkezi olursa burada herkes rahat edecek. Elazığ’ında kişi başına geliri de artmış olacak.”dedi.

 

“OVALAR SULANACAK”

Kılıçdaroğlu,“Yıllardır söz verdikleri halde o güzel ovaları susuz. Onların tamamının sulanması lazım. O ovalarda bereketi suyu bütün Elazığlı kardeşlerim görecekler. Çiftçiler elektrik kullanıyorlar dünyanın parasını veriyorlar. Şanlıurfa’ya gittim çiftçilere söz verdim. Şanlıurfa başta olmak üzere Türkiye’deki bütün çiftçilere güneş enerjisi kurduracağız. Elektriklerini ücretsiz kullanacaklar artan elektriklerini satacaklar oradan gelir elde edecekler. Aynı şey Elazığ içinde olacak. Elazığlı çiftçilerde elektriği güneş enerjisi elettiğini bedava kullanacaklar.”dedi.


“MERALAR BEDAVA OLACAK”

Kılıçdaroğlu,“Meralar var. Hayvancılıkla uğraşan bu bölgede güçlü aşiretler var. Hayvancılık ile uğraşan aşiretler var. Burada meraları parayla veriyorsun. Ne parası kardeşim. Zaten üreticiyi soymuşsun soğana çevirmişsin.  Bu adamlar bizi besleyecek.”dedi.

ELAZIĞ’A BEDELLİ ASKERLİK BİRLİĞİ KURULACAK

Kemal Kılıçdaroğlu,“Bedelli askerlik var. Bedelli askerlik ve birliği karargahı olacak. Burada binalar var. Burada binalar boş duruyor. Bedelli askerliğin buraya gelmesi lazım. Başka yerde bina niye yapıyorsun kardeşim. Bina burada var zaten. Bedelli askerliği burada yapacak. Alışverişe çıkacak, pazara çıkacak, esnaf kazanacak herkes kazanacak. Esnafın kazanması orta direğin güçlenmesi demektir. Bunlar esnafı bitirdiler. Orta direği güçlendireceğiz kimsenin şüphesi olmasın.”dedi.