Kavaklı: 'Önce İnsan, Öncelik Adalet' Şiarıyla Yola Çıktık

Kübra Kabukçu/14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek olan seçimler de Cumhur İttifakına katılacağını açıklayan HÜDA PAR hakkında gündeme gelen iddialar ile ilgili Elazığ HÜDA PAR İl Başkanı Yasin Kavaklı, Elazığ Hakimiyet Gazetesine açıklamalarda bulundu.

Kavaklı: 'Önce İnsan, Öncelik Adalet' Şiarıyla Yola Çıktık

Farklı kesimlerden yazarçizerler, siyasetçiler ve siyaset bilimciler aynı merkezden talimat almışçasına kara propaganda yaptıklarını ifade eden Kavaklı,“Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ı destekleyeceğimizi açıklaması sonrasında partimiz hakkında aslı astarı olmayan tartışmalar başlatıldı. Birbirleri ile uyum içerisinde olabileceklerine ihtimal vermediğiniz farklı kesimlerden yazarçizerler, siyasetçiler ve siyaset bilimciler aynı merkezden talimat almışçasına kara propaganda yapmaya başladılar. Yapmaya da devam ediyorlar.”dedi.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I DESTEKLEME KARARI ALINDI 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı olan  Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı aldıklarını belirten Yasin Kavaklı,“ Genel Başkanımız Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağımızı haftalar öncesinde ilan etmiş, seçim tarihinin ilan edilmesi ve adayların ilanından sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili kararımızı kamuoyuyla paylaşacağımızı ifade etmişti. Her iki ittifak adayını açıkladıktan sonra partimizin Başkanlık Divanı toplantısında ve daha önce yetkili kurullarımızla yaptığımız istişarelerin neticesi ile de uyumlu olarak 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı almıştır.”diye ifade etti. 

BİZ DOĞRU BİLDİKLERİMİZİ İFADE EDERİZ 

Erdoğan’ı destekleme kararı alırken, birçok eleştiri,  itham ve hatta iftira ile karşılaşacaklarını dildiklerini ifade eden Kavaklı,“ Memleketimizde siyasetin dili, olması gereken noktada değil. Herkes birbirini çok rahat ve pervasızca, aslı astarı olmayan iddialarla itham edebiliyor. Biz Sayın Erdoğan’ı destekleme kararı alırken, birçok eleştiri,  itham ve hatta iftira ile karşılaşacağımızı biliyorduk. Ama biz HÜDA PAR olarak karar alırken kınayıcının kınamasına bakmadan, doğru bildiklerimizi ifade ederiz. Biz memleketin maslahatını bu yönde gördüğümüz için böyle bir karar aldık.”dedi.

KÜRT MESELESİNİN EMPERYALİST GÜÇLERİN ELİNDE BİR SOPA OLARAK KULLANILMASINI İSTEMİYORUZ 

Etnik milliyetçilik üzerinden siyaset yapmadıklarını,HDP Kürt meselesine seküler düzlemde bakarken HÜDA PAR meseleye İslami ve insani düzlemde baktığını ifade eden Yasin Kavaklı,“ Biz Kürt meselesinin, bu toprakların dizaynında emperyalist güçlerin elinde bir sopa olarak kullanılmasını istemiyoruz. Biz bu toprakların bölünmesini istemiyoruz. Birileri parti programımızda olmayan ama varmış gibi lanse ederek, yalan yanlış paylaşım ve açıklamalarla partimizin karalamaya çalışıyor. Bunu tam bir ilkesizlik olarak görüyoruz.”dedi.

HÜDA PAR ŞİDDET EYLEMİNE BAŞVURMAMIŞTIR 

Ümmetçi bir çizgide siyaset yaptıklarını ifade eden Başkan Kavaklı,“ Doğu Türkistan meselesini en üst perdeden en çok dile getiren parti HÜDA PAR’dır. Bu durum HÜDA PAR’ı Türk’cü yapmadığı gibi Kürt meselesini dile getirmesi de HÜDA PAR’ı Kürt’cü yapmaz. Biz ümmetçi bir çizgide siyaset yapıyoruz. Söz konusu Cumhurbaşkanına destek kararı sonrası  birileri, Anayasaya uygun bir şekilde kurulan ve kurulduğu günden beri tek bir şiddet eylemine başvurmamış, şiddete teşvik edici bir söylemi olmamış olan HÜDA PAR’ı terörize etmek suretiyle kirli propaganda yapmaya başladılar.”diye ifade etti. 

HARAMA VE KİRLİ HESAPLARA GİRMEDEN DE SİYASET YAPILABİLDİĞİNİ GÖSTERECEĞİZ

HÜDA PAR sırtını bir terör örgütüne dayasaydı bugün HÜDA PAR’a yönelik itibar suikastı yapmaya çalışanlar HÜDA PAR’ı öveceklerini ifade eden Kavaklı,“ Beka Vadisi’nde PKK’ye gül uzatanlar, bize de gül uzatırlardı. PKK’ye sırtını dayayan ve elinde Yasin Börü’nün kanı bulunanları meşrulaştırmak için güzellemeler dizenler, HÜDA PAR’a da methiyeler dizerlerdi. HÜDA PAR 19 Aralık 2012 yılından kurulduğu günden beridir siyasette kullandığı nezih dil ve üslubu takdir toplamış ve bu üslubuyla siyasete yön veriyor. Yaptığı siyasetle Allah’ı razı etmeye çalışan bir partidir HÜDA PAR. “Önce İnsan, Öncelik Adalet” şiarıyla yola çıkmış, siyasetinin merkezine menfaatlerini değil, memleketin menfaatlerini almış ve bunu da hak ve adalet çerçevesinde yapmak isteyen bir partiyiz. Zira daha önce aldığımız kararlar ve söylemler buna delildir. HÜDA PAR’ın dile getirdiği hakikatler ve söylem birileri için bir ütopya olabilir. Müslümanca siyaset birileri için bir ütopya olabilir. Ama Allah izin verir ve halkımız teveccüh ederse, biz insanımıza siyasetin Müslümanca yapılabildiğini, harama ve kirli hesaplara girmeden de siyaset yapılabildiğini göstereceğiz.”dedi.