Japon Deprem Uzmanı, Türkiye'nin Deprem Riskini Değerlendirdi

Japon deprem uzmanı ve yüksek inşaat mühendisi Yoshinori Moriwaki, Türkiye'nin deprem konusunda dünyanın en riskli üçüncü ülkesi olduğunu açıkladı. Moriwaki, Trakya Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta Türkiye ve Japonya arasındaki deprem farklılıklarını ele aldı.

Japon Deprem Uzmanı, Türkiye'nin Deprem Riskini Değerlendirdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Moriwaki'nin belirttiğine göre, Japonya'daki depremler genellikle denizde meydana gelirken, Türkiye'deki depremler karada gerçekleşiyor. Japonya'nın en şiddetli depremi 2011 yılında 9 büyüklüğündeydi ve büyük bir tsunamiyi tetikledi. Türkiye'de ise 1939'da Erzincan'da meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki deprem en şiddetliydi. İki ülkede de bu felaketlerde çok sayıda insan hayatını kaybetti.

Türkiye'nin Deprem Haritasındaki Konumu

Moriwaki, Türkiye'nin dünyada en fazla deprem olan ülkeler arasında 17'nci sırada, Japonya ise 6'ncı sırada yer almasına rağmen, Türkiye'nin can kaybı oranının daha yüksek olduğunu dile getirdi. Ayrıca, artık "Konya'da deprem olmaz" söyleminin geçerliliğini yitirdiğini, bu bölgede de deprem riskinin arttığını belirtti.

Deprem Önlemleri

Moriwaki, depremlerde can kaybını önlemek için hazırlık ve önlemlerin önemine dikkat çekti. Türkiye'nin deprem haritasının kırmızı olduğunu ve Japonya ile benzer riskleri taşıdığını ifade etti. Deprem hazırlığı ve önlemlerinin zararı ve kayıpları yüzde 70 oranında azaltabileceğini belirterek, Türkiye'nin bu konuda daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Moriwaki, "Deprem öldürmez, bina öldürür" sözünü hatırlatarak, yapısal önlemlerin önemine dikkat çekti.