İYİ, Cumhur'a mı Katılıyor?

Elazığ Hakimiyet Gazetesi'nin 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler de İYİ Parti'nin AK Parti ile ittifak yapabilir görüşü, parti yetkilileri tarafından da dillendirilmeye başlandı.  İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, AK Parti, MHP, Saadet Partisinin ismini verip bu partilerle belirli prensiplerde bir ittifak yapabileceklerinin sinyallerini verdi.

İYİ, Cumhur'a mı Katılıyor?

Kübra Kabukçu/Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde ağır bir yenilgi yaşayıp bugünlerde buna sebep olan duruş ve hatalarının sorumlularını  aramakla meşgul olan Millet İttifakına üye olan partiler, yaklaşan yerel seçimler öncesinde ittifak arayışlarını sürdürüyor. Millet İttifakından ayrılan ve yerel seçimlere kendi adayları ile girmeyi düşünen İyi Parti’de sürpriz gelişmeler yaşanmaya başlandı. 

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, katıldığı canlı yayında  yerel seçimle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

HATİPOĞLU: “İYİ PARTİ, KENDİ DÜSTURLARIYLA İKTİDAR OLMALI”

İYİ Parti'ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eskişehir Milletvekili Hatipoğlu "İYİ Parti’nin varlık sebebi birçok programda tartışıldı kuruluş felsefesine aykırı dediler. Hiçbir partinin kuruluş felsefesi iktidara muhalefet etmek üzerine değildir. İYİ Parti’nin de kuruluş felsefesi kendi düsturu şeklinde iktidar olmaktır. İktidar olmak için de her seçimde iddialı bir biçimde kendisi ya da kendisine yakın gördüğü partilerle ittifak yapmaktır." diye konuştu. 

" AYNI TABANDAN OLAN PARTİLER NEDEN BİR ARAYA GELEMİYORUZ?"

Hatipoğlu, "Sayın Genel Başkanla dönem dönem bir araya geliyoruz ama bunun üzerinde çok fazla durmadık. Çünkü zaten aşikâr olan bir konunun tekrar tekrar gündeme gelmesi tartışılması bana enteresan geliyor. Türkiye’de böyle şeyler olabiliyor ise biz aynı tabandan olan partiler neden bir araya gelemiyoruz? Ben olsun diye söylemiyorum ama olmasını dillendirdiğim zaman insanlar neden bu kadar alınıyor veya tepki veriyor?" dedi. 

HATİPOĞLU: “CHP İLE İTTİFAK TABANI RAHATSIZ EDİYOR”

İttifakla ilgili Hatipoğlu "Biz Eskişehir’de de diğer illerde de seçim döneminde CHP’li beraber ittifak yaptığımız arkadaşlardan ciddi sıkıntılar yaşadık. Mesela Eskişehir’de ‘İYİ Parti milletvekili çıkaramıyor oyunuz boşuna gitmesin gelin CHP’ye oyunuz verin’ diye çalışmalar yapılmış. Ben kesinlikle Eskişehir’de CHP ile ittifak yapılması taraftarı değilim. Ama tabii ki bir sağ parti ile belirli prensiplerde biz ittifak yapabiliriz. AK Parti, MHP, Saadet Partisi olabilir." şeklinde konuştu. 

İYİ, Cumhur'a mı Katılıyor?

AK PARTİ-MHP-İYİ PARTİ İTTİFAKI OLABİLİR Mİ?

İyi Parti’nin Ak Parti ile seçim ittifakı yapma görüşüne MHP’nin  nasıl bakacağı ise ayrı bir merak konusu.  Ak Parti, İyi Parti ile yerel seçim ittifakı yaptığı takdirde MHP’nin tavrının da çok sert olmayacağını ifade eden siyaset bilimciler, sırf yerel seçimlere matuf Ak Parti, MHP ve İyi Parti ittifakı olmasının uzak bir ihtimal olmadığını dile getiriyorlar.

İYİ, Cumhur'a mı Katılıyor?

BAHÇELİ İÇİN DEVLETİN BEKASI ÖNEMLİ

Yerel seçimlerde başta büyükşehirler olmak üzere İyi Parti ile resmi ittifak yapılmasa bile “halk ittifakı” ile Ak Parti, MHP ve iyi Parti seçmenlerinin bu partilerin öne çıkan adaylarında ittifak edebileceğini dile getiren siyasi gözlemciler, İyi Parti seçmeninin İstanbul’da HDP’nin desteklediği İmamoğlu’na oy vermeyeceklerini ifade ediyorlar.

MHP lideri Bahçeli’nin geçtiğimiz günlerde İyi Parti’ye ittifak çağrısı yaptığını hatırlatan siyasi gözlemciler, Bahçeli’nin kendi siyasi partisinin kazanmasından daha çok, ülkenin kazanmasını milli bir vecibe olarak görmesi dolayısıyla İyi Parti’nin lokal bazda cumhur ittifakında yer almasına memnuniyetle yaklaşacağı ifade ediliyor.