İslam Memiş: 'Vakit Geldi, Son Şansınız'

Merkez Bankası ve FED'in açıkladığı faiz kararlarının ardından Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın alacak ve satacaklara tarih vererek kritik uyarılarda bulundu.

İslam Memiş: 'Vakit Geldi, Son Şansınız'

Piyasa uzmanı İslam Memiş, faiz artırım kararlarının ardından düşüş trendine giren altın fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Yatırımcıların güvenli limanı olarak addedilen altın fiyatları hakkında rüzgarın tersine döneceğini söyleyen İslam Memiş,  emtia piyasalarının yükselişe geçeceğini söyledi.  "Düşük fiyattan alım yapmak için son şansınız" diye uyaran ünlü piyasa uzmanı, gram altın ile ilgili öngörüsünü tarih vererek açıkladı:

''Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 750 baz puanlık faiz artırım kararının ardından perşembe günü yüzde 6'ya yakın değer kaybeden gram altın, cuma günü kayıplarının bir kısmını toplamayı başardı. Altın, her ne kadar gösterge kur tarafında haftayı 1633 lira seviyesinden kapatmış olsa da, kota uygulaması nedeniyle serbest piyasalarda yaklaşık 50-60 liralık bir makas aralığı varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Kapalıçarşı piyasalarında gram altın 1700 lira sınırında dolaşmaya devam ediyor. Gördüğünüz gibi arada ciddi bir makas var. Gösterge kur ile dolaşımda olan kur birbiriyle örtüşmüyor. Benim tavsiyem, yılın ilerleyen aylarında ve özellikle de ağustos ayı ile birlikte hem ons tarafında hem de dövizde yaşanacak hareketlenmelerle birlikte gram altın/TL hızlı bir yükseliş yaşayacaktır.

''YILIN İLERLEYEN AYLARI ALTININ DÖNEMİ OLACAK''

Şu an için bu fiyattan alım yapmanın eşi benzeri zor bulunacak bir fırsat penceresi olduğunu düşünüyorum. Günlerdir uyarılarda bulunuyorum, beni dinleyen birçok arkadaş zaten alımını yaptı. Dinlemeyen, görmeyen, rastlamayanlar için de şu an burada söylüyorum. Yılın ilerleyen ayları altının dönemi olacaktır.

Kafalarda en çok dönen soru bu. Net bir cevap vermek mümkün olmasa da, döviz tarafını kestirememekle birlikte ons altının yıl sonuna kadar 2150 ve 2250 dirençlerini aşmasını bekliyorum. Burada döviz tarafından bir destek verilmesi halinde gram altının çok rahat bir şekilde kendisini 2000 lira üzerine atacağını söylemek mümkün.

Altındaki yükseliş dalgalı olacaktır. Uzun vadeli yatırımlarda pozisyonunu koruyanlar kazanacak olsa da, kısa süreli gir-çık hareketlerde ters ayakta yakalanma ihtimaliniz mevcut.

Her zaman söylediğim gibi altın kesintisiz bir yükseliş göstermeyecek.''