İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopteriyle İlk İrtibat Kuruldu!

Son dakika haberi: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı taşıyan helikopter düştü. Helikopterin kaza yaptığı ve ekiplerin olay yerine sevk edildiği bildirildi. Cumhurbaşkanının durumunun hayati risk taşıdığı belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Helikopteriyle İlk İrtibat Kuruldu!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter kötü hava koşulları nedeniyle kaza yaptı. Reisi bugün Azerbaycan sınırında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmüş ve iki ülke sınırında Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışını yapmıştı. Bu sebepten ötürü Reisi, bugün, Doğu Azerbaycan eyaletine gitmişti. 

İran Kızılayı tarafından yapılan açıklamaya göre, kazanın Kaleyber ve Verzigan arasında yer aldığı, İHA'larla kazanın yaşandığı bölgenin tarandığı belirtildi.

Reisi, barajın açılışı sonrası helikopterle bölgeden ayrılırken konvoyundan gelen son görüntü şöyle oldu:

İLK İRTİBAT KURULDU!

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Mensuri, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopteri ile temas kurduklarını belirterek, “Bir kaç kez helikopterdeki 2 kişi ile irtibat kurduk ve konuştuk. İki kilometrelik bir alan içerisinde arama yapıyoruz. Umarım güzel haberler ulaşır” dedi.

 İRAN KIZILAYI HALA KAZA BÖLGESİNE ULAŞAMADI

İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, basına yaptığı açıklamada, "Şu anda Kızılay'dan 40'tan fazla özel arama kurtarma ekibi arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler kazanın olduğu noktaya yaklaştı." dedi.

İRAN SUİKAST TİMLERİ CESEDİN PEŞİNDE İDDİASI

Kafkassam Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay TGRT Haber'e yaptığı açıklamasında İsrail'in Reisi'nin cesedine erken ulaşmak için peşlerinde olduğunu söyledi.

Oktay şunları söyledi: "İsrail suikast timleri komandoları Reisi'nin cesedine ulaşıp kaçırmakla ilgili operasyon peşindeler. Bölgede bununla ilgili ciddi anlamda endişeler söz konusu."

TÜM İMKANLAR SEFERBER HALE GETİRİLDİ

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, helikopterin bulunması için tüm imkanların seferber edilmesi talimatı vermişti. Kızılay'ın arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra Devrim Muhafızları Ordusu dahil askeri birimlerin özel ekipleri de arama kurtarma çalışmalarına katılıyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: DESTEK İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Yaşanan kazanın ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İran’da bugün (19 Mayıs) yaşanan helikopter kazasıyla ilgili gelişmeleri üzüntüyle takip ediyoruz.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililerin güvende ve sağlıklı olmalarını temenni ediyor, kardeş İran halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN İLK MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı mesajında destek vermeye hazır olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"İran Cumhurbaşkanı, kardeşim Sayın İbrahim Reisi ve heyetinin bir helikopter kazası geçirmiş olması bizleri derinden üzmüştür.   Türkiye Cumhuriyeti olarak İran makamlarıyla tam irtibat ve koordinasyon halinde hadiseyi yakından takip ettiğimizi ve gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. 

Komşumuz, dost ve kardeş İran halkına ve hükûmetine milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Sayın Reisi ve heyetinden bir an önce iyi haberler almayı umuyorum."

REİSİ'NİN HESABINDAN PAYLAŞIM: BENİM İÇİN DUA EDİN

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından şu paylaşım yapıldı: "Benim için dua edin."

Öte yandan İran halkının dua için camilerde toplanmaya başladığı öğrenildi.