İhracatta Yüzde 147'lik Artış

2023 ağustos ayında Elazığ'ın ihracatının 57 milyon 323 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirten ETSO başkanı İdris Alan, bu rakamın bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 147'lik bir artışa tekabül ettiğini dile getirdi.

İhracatta Yüzde 147'lik Artış

İlimizin sanayi alanındaki atılımları devam ediyor. OSB ve şehrin birçok noktasında değişik sektörler tarafından üretilen ürünler  başta komşu ülkeler olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Elazığ’ın ekonomik hayatına önemli katkılar sunan bu ihracat başta istihdam olmak üzere şehre olumlu olarak yansıyor.

ALAN: “ELAZIĞ’IN İHRACAAT RAKAMLARI GURUR VERİCİ”

Göreve geldiği günden itibaren ilimiz sanayisinin gelişmesi ve ekonominin güçlenmesi amacıyla önemli adımlar atan, yatırımcıların sorunlarını en üst makamlara taşıyarak çözümünü sağlayan Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ağustos ayı ihracat verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ALAN: “YÜZDE 147’LİK ARTIŞ YAŞANDI”

Elazığ'ın 2023 yılında ekonomik büyümesini daha da hızlandırarak önemli bir ihracat artışı gösterdiğini aktaran Başkan Alan, “Son verilere göre, 2023 Ağustos ayında Elazığ'ın ihracatı 57 milyon 323 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık olarak yüzde 147'lik bir artışı temsil ediyor. 2022 Ağustos ayında Elazığ'ın ihracatı 23 milyon 221 bin dolar seviyesindeydi. Bu da demek oluyor ki, Elazığ'ın ihracat performansı göz kamaştırıcı bir ivme kazanmış durumda.” dedi.

ALAN: ELAZIĞ, İSTİKRARLI BÜYÜYOR”

 Yıllık bazda incelediğinde 2023 yılının ilk 8 ayında Elazığ'ın toplam ihracatının 239 milyon 532 bin dolar olarak kaydedildiğini dile getiren ETSO Başkanı İdris Alan, “Bu rakam, 2022'nin aynı döneminde kaydedilen 248 milyon 404 bin dolarlık ihracat rakamına çok yakın. İstikrarlı büyümemiz sürüyor” dedi.

ALAN: “ZORLU KOŞULLARDA BİLE İSTİKRARLI YÜKSELİŞ YAŞADIK”

Elazığ’ın 2023 yılında büyük bir ivme yakalayarak ihracatını artırmaya devam ettiğini aktaran Alan, “Özellikle ağustos ayında yaşanan büyük sıçrama, ilimizin uluslararası ticarette daha fazla yer edinmesi açısından son derece önemli bir gelişme. İlk 8 aydaki hafif düşüş ise küresel ekonomik dalgalanmaların ve sektörel değişikliklerin etkisini yansıtıyor. Ancak bu durum,  Elazığ'ın ihracatçıları için bir engel değil, aksine bir fırsattır. İhracatçılarımız, bu zorlu koşullarda dahi istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.”dedi.

ALAN: “ELAZIĞ, GENİŞ BİR YELPAZEDE ÜRÜN İHRAÇ EDİYOR”

  Elazığ, tarım ürünlerinden sanayi ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürün ihraç ettiğini dile getiren ETSO Başkanı Alan; “İlerleyen dönemlerde de bu çeşitliliğin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Elazığ olarak, uluslararası pazarda daha fazla rekabetçi olmak ve ürünlerimizi dünya çapında tanıtmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.