Hurda Temizliği Yeterli Mi?

İçişleri Bakanlığı, trafiği olumsuz etkileyen terk edilmiş veya hasara uğramış araçların bırakıldığı yerden kaldırılması amacıyla 2022 yılında valiliklere genelge göndermişti.

Hurda Temizliği Yeterli Mi?

BAKANLIK UYARMIŞTI

İçişleri Bakanlığınca 2022 yılında 81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre,  kara yolunu kullananları uzun süre etkileyecek şekilde park edilmiş, terk edilmiş veya hasara uğramış araç sahiplerinin uyarıya rağmen çekmediği araçları trafikten men edilecekti. Genelgede, nüfus ve araç yoğunluğunun artmasına bağlı olarak park alanı ihtiyacının arttığı, bu durumun zaman zaman trafik güvenliğini ve yoğunluğunu olumsuz etkilediği belirtilmişti.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE SEBEP OLUYOR

Cadde, sokak, meydan gibi kamunun ortak kullanım alanlarına ya da özel mülkiyete konu yerlere uzun süreli bırakılan, terk edilmiş, hurda, atıl, buluntu, hasara uğramış, kullanılamaz hale gelmiş araçların, oluşturdukları görüntü ve çevre kirliliğine dikkat çekilen genelgede bu araçların patlama ve yanma riski nedeniyle kamu düzeni ve güvenliğini de tehdit ettiği vurgulanmış ve bu görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması için çalışma başlatılmıştı.

 YILLARDIR KALDIRILMAYAN ARAÇLAR VAR

İçişleri bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelge en çok sanayi sitelerinin çehresini değiştireceği ifade edilmişti.  Birçok il ve ilçede araba mezarlığına dönen sanayi siteleri, hurdaya çıkarılmış ya da işyeri sahibi tarafından boş alana bırakılarak yıllarca kaldırılmayan hasarlı ve kullanılmayan araçlar, bulunduğu yerden kaldırılacaktı.

ÇALIŞMALAR RAPOR HALİNDE İLETİLDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından il valiliklerine gönderilen genelge doğrultasında Elazığ Valiliği de harekete geçmiş , bir vali  yardımcısının başkanlığında komisyon kurulması kararlaştırılmıştı. Tüm ilgili kamu kurumu yetkilileri ile esnaf dernekleri, mahalle muhtarları ve kolluk kuvvetlerinden oluşan komisyon çalışmalara  başlamış  ve yapılan çalışmalar  üç aylık dönemler halinde bakanlığa rapor edecekti. 

ELAZIĞ’DA HALEN HURDA ARAÇLAR DURUYOR

İçişleri Bakanlığı, trafiği olumsuz etkileyen terk edilmiş veya hasara uğramış araçların bırakıldığı yerden kaldırılması amacıyla 2022 yılında valiliklere genelge göndermesine rağmen özellikle sanayi sitesi etrafında hurda araçların olması dikkatlerden kaçmıyor. Yapılan uygulama ile bir çok hurda aracın kaldırılmasına rağmen ara sokaklar ve cadde üzerinde hurda araçların olması dikkatlerden kaçmıyor.

DENETİMLER ARTMALI

İçişleri Bakanlığının bu adımını çok olumlu ve beklenen bir karar olduğunu ifade eden vatandaşlar,  valilik ve ilgili kurumların daha fazla denetim yapmasını ve şehrin genel görüntüsünün daha güzel olması için çalışmaların yapılmasını istiyor.