Hızlı Kararlar Yanlış Olabiliyor

24 Ocak 2020 Elazığ depremi ve sonrası yaşananlarla ilgili olayların başından sonuna içinde ve takip edeni olarak tek cümlelik değerlendirme yapmamız istense söyleyeceğimiz tek şey, 'acele ile alınan kararların yanlışlığı'  deriz.

Hızlı Kararlar Yanlış Olabiliyor

Bu gerçeği deprem uzmanı Elazığlı hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür de görmüş olmalı ki yetkilileri karar alırken acele etmemeye ve iyi düşünmeye davet etmiş.

Prof. Dr. Naci Görür “Bu günlerde harıl harıl deprem bölgesinde yerleşim bölgelerini yenileme, ayağa kaldırma çalışmaları yapılıyor. Okan Tüysüz ile görüştük, duyduğumuz endişeleri bir kez daha duyuralım dedik. Deprem kentlerini tamir ve yenileme çalışmaları sadece bir inşaat projesi değildir. Her yerleşim alanının yüzey jeolojisini, yeraltı jeolojisini, jeomorfolojisini, jeofiziğini, sismolojisini, zeminini, vb ayrıntılı olarak bilecek ve yenilediğiniz bölgenin depremselliğini, aktif faylarını, çökme alanlarını, sıvılaşma yörelerini, kütle hareketlerinin olabileceği yerleri, deprem etkisinin büyütüleceği yöreleri, deprem dalgalarının bir nevi kapana kısılıp yıkıcı etkilerinin artacağı alanları, vb belirleyip inşaatına giriştiğiniz yerlerin yerleşime uygun olup olmadığına karar vermeniz, sonra da yenileme ve imar çalışmalarına girişmeniz lazım. Ne olur alelacele deprem bölgelerinde yenileme çalışmaları yapıp 6 Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim” diyerek uyarısını yapmış.

Elazığ depreminde de görüldü ki yapılan konutlar sağlam ve sert zeminli alanlara yapılmış olsa da binaların özelliklileri ve halkın beklentilerine yönelik herhangi bir çalışma yapılmadı. 2+1 konutların yapıldığı dahi ancak kura çekimi esnasında ortaya çıktı. Düşünce belki güzeldi ama sahaya çok iyi yansıtılmadı. 

Prof.Dr. Görür’ün önerisini destekliyor ve yaraları bir an önce sarma adına geri dönülemez hatalardan uzak durulması gerektiğini ve yapılacak her çalışmayla ilgili her ilin yerel aktörleri ve teknik STK’ların da görüşlerinin seri bir şekilde alınmasının doğru olacağına inanıyoruz.