HDP'ye Bakanlık mı?

Türkiye 2023'te yapılacak seçimlerin havasına girdi...

HDP'ye Bakanlık mı?

Muhalefet partileri arasında, gelecek seçimler için ittifak kurulması ve aday belirleme toplantıları da devam ediyor.

6'lı masaya gizli bir şekilde destek veren terör örgütü PKK'nın siyasi kanadı HDP'nin masadaki varlığı, muhalefet liderleri tarafından kamuoyunda kabul edilmese de CHP tarafından, iktidar olmaları halinde HDP'ye de bakanlık verileceği sözü verildi.

Son olarak ise HDP'den, bu vaat sonrası hükümete tehdit açıklaması geldi.

Geçtiğimiz aylarda TBMM Karma Komisyonu'nda; polise yumruk atan HDP'li Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması görüşmelerinde, HDP'li Meral Danış'ın hükümete tehditleri ortaya çıktı.

Tehdidinde CHP'nin vaadini anımsatan Danış,  AK Parti sıralarına dönerek "Siz bunun hesabını vereceksiniz. Ama bizim yönetimde olduğumuz bir iktidarda adil yargılanacaksınız. Bu sözü veriyoruz. Siz göreceksiniz en azından haklarınız olacak." ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar ve net olan bu tabloya rağmen 6’lı masa  sakinlerinin şiddetle reddetmesine rağmen HDP; kendisini bu oluşumun doğal bir parçası olmakla kalmıyor, yönetime girmekten ve hatta bakanlık alıp, bu yetkiyle birilerini yargılamaktan söz ediyor.

Danış’ın bu sözleri CHP’ye değil ama İyi Parti, Saadet, Gelecek, Deva ve Demokrat parti gibi milliyetçi ve muhafazakâr partilere bir uyarı olsun.

Bu olay da gösteriyor ki HDP, bu konuda 6’lı masa sakinlerinden daha açık, net ve mert. Adamlar, açıkça “evet biz çok görünmesek de o yapı içinde etkin ve güçlü bir şekilde varız. Onların iktidarlarının ortağı olacağız ve ülkeyi yöneteceğiz” diyorlar.

Asıl mesele 6’lı masanın hemen herkesin bildiği, HDP’nin de çekinmeden ikrar ve ifşa ettiği bu gerçekle yüzleşmekten kaçması ve takiyye yapmaya  devam etmesi. Ancak halk tüm bunları izliyor, değerlendiriyor ve notunu alıyor.