HDP Diye Bir Parti Var…

AK Parti yönetiminin, Anayasa'daki başörtüsü düzenlemesine destek istemek için HDP'yi ziyaret etmesi Ankara kulislerini oldukça hareketlendirdi.

HDP Diye Bir Parti Var…

Cumhur ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli görüşme için "Gayet doğal ve doğru bir adımdır" yorumunda bulunurken ziyaret için bir değerlendirme de eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan geldi. Muhalefeti hedef alan Demirtaş, "Bu görüşmeye aşırı anlam yüklemeye, öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. HDP'yi hiç kimse yok sayamaz" dedi.

Bu tartışma iki taraflı yürüyor. Bir kesim her ne şart ve koşulda olursa olsun HDP ile görüşülmemesi ve hesaba katılmaması  gerektiğini savunurken, diğer kesim ise görüş ve duruşları benimsemese dahi HDP isimli bir parti olduğunu, 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri sonrası 67 olan milletvekili sayısının bugün  55’e düşmüş olmasına rağmen mecliste grubu olan ve yüzde 12 oyu olan bir parti olarak görülmesi gerektiğini ifade ediyor.

Kabul etmek ve onaylamak farklı, bir gerçekliği görmek ve ona göre davranmak farklıdır. Bu ülkede yasal olarak kurulan, seçimlere giren ve mecliste temsil edilen bir parti ile anayasa değişikliği  gibi önemli bir konu hakkında görüşmek kadar doğal bir şey olamaz. 

Fikirlerin çatışması, ideolojilerin sandıkta yarışmasına eyvallah ama yok sayma ya da görmezden gelme gibi bir yaklaşım, bizi 80’lı yıllara götürür  ki işte asıl tehlikeli yaklaşım budur. Ve bu politikalar sebebiyle HDP bugünkü güce ve tabana ulaşmıştır.

Ya demokrasiyi ve özgürlükleri rafa kaldıracaksınız ya da yasal olarak kurulmuş bir partiyi görüş ve politikalarını benimsemeseniz de muhatap alacaksınız. Almazsanız ve yok sayarsanız, onları gayri yasal zeminlere itmekle kalmaz bu yolun onlar tarafından meşruluğuna yol açarsınız.