Gündem 'Yerinde Dönüşüm'

Şehrimiz, yaşadığı depremler sonucu hem maddi hem de ruhsal açıdan önemli hasarlar aldı.

Gündem 'Yerinde Dönüşüm'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Özellikle şehir merkezindeki mahalleler tam anlamıyla bir hayalet şehri andırıyor. Yıkılmış ya da yıkılmayı bekleyen binalar ve geride bıraktıkları enkazlarla  şehir tam bir virane görünümünde.

Merkezi mahallelerin yerinde dönüşümünün gerçekleşmesi için kamu desteğinin olması gerektiğini hep savunduk ve bu durum sonunda gerçekleşti.Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı yerinde dönüşüm için konutlarda 750 bin TL, iş yerlerinde 500 bin TL faizsiz kredi vereceğini açıkladı.

Bununla birlikte kat sakinlerinin yüzde 51’i dönüşüme evet dediğinde hemen harekete geçilmesinin önü açıldı. Bu açıklama ve kolaylıktan sonra yerinde dönüşüm için müracaatlar başladı. Vatandaşlar devletin de kendilerine sunduğu imkân ve kolaylıkları görüşmek ve halkı da bu konuda bilgilendirmek amacıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde Elazığ Mimarlar ve Mühendisler Platformu tarafından Kentsel dönüşüm toplantısı yapıldı. 

Elazığ Mimarlar ve Mühendisler Platformu Dönem Sözcüsü Mimar Fatih Baltacı kentlerin ayağa kaldırılması için yerinde dönüşüm modeli ile ciddi bir ivmenin kazanılacağını söyledi. 

Çevre ve Şehircilik Elazığ İl Müdür Yardımcısı Fatih Önalan da şartların yerine getirilmesiyle birlikte dönüşümün başlanacağını ifade etti.

Bu toplantı da gösteriyor ki yerinde dönüşüm nihayet şehir gündemine girdi ve dillendirilmeye başlandı. Umarız vatandaşa sunulan imkân ve kolaylıklar değerlendirilir ve şehir merkezimizle birlikte imaj ve itibarımız da ayağa kalkar.