Göçerlerin Kış Aylarında Yaşadığı Sorun Çözülüyor

Kovancılar'da, Beritanlı vatandaşlar ve Hayvancılıkla Geçinen Göçerlerin talepleri doğrultusunda kışın Kullanılmak Üzere 100 bin küçükbaş hayvan barınma kapasitesine sahip yeni bir tesis yapılacak.

Göçerlerin Kış Aylarında Yaşadığı Sorun Çözülüyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ve kurulacak tesisle ilgili bilgiler veren Ak Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, şunları kaydetti:

"Yaz aylarında yaylalara götürülen küçükbaş hayvan sürüleri sonbaharın gelmesiyle dönüş yapıp, kış ayları ile birlikte bakım ve barınma sorunları yaşıyorlar. Bu sorunlar sektörün verimlilik ve gelişimini olumsuz etkiliyor. 

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden birisi olan Kovancılar bölgemizin, bu kangren haline gelmiş kışlak sorununu kalıcı olarak çözüyoruz!

Beritan Aşiretine mensup hemşehrilerimiz başta olmak üzere küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan göçerlerin kışlak olarak kullanacağı ve yerleşik koşullarda sürülerinin ihtiyaçlarını giderebilecekleri toplamda 2500 dönüm arazi üzerinde 100.000 küçükbaş hayvan için barınma kapasitesine sahip yeni bir yapıyı Kovancılar ilçemize kazandırıyoruz.

Tesis içerisinde geçici barınma yerleri, her bir yetiştiriciye özel hayvan çadırları, gözetleme kuleleri, transfer merkezi, hayvan pazarı, veterinerlik hizmetlerinin verileceği tesisler ayrıca hayvan ürünleri satış noktası ve sosyal tesisler bulunacaktır. 

Tesisin alt ve üst yapısı tüm bu potansiyele uygun yapılacak.

Uygulama projelerinin tamamlanmasının ardından Aralık ayı içerisinde yapım ihalesi gerçekleşecektir.

Bölgemize ve hayvancılık sektörüne hayırlı olsun."