Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Yurt Dışına Çıkış Harcı Uyarısı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yurt dışına çıkış harcıyla ilgili basında yer alan spekülatif haberler nedeniyle vatandaşları uyardı. GİB, vatandaşların mağdur olmamaları için resmi açıklamaları takip etmelerini önerdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Yurt Dışına Çıkış Harcı Uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

GİB'in internet sitesinde yayımlanan duyuruda, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğunun basına yansıyan haberlerde yer aldığı belirtildi.
Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçlarının da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulduğuna işaret edilen duyuruda, "Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır. Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir. Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez. Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir" ifadesi kullanıldı.