Gaziler Haftasında Şehitler Dualarla Anıldı

Kıbrıs'da kanlı Noel olarak bilinen gecede şehit edilen ilhan ailesi dualarla anıldı.

Gaziler Haftasında Şehitler Dualarla Anıldı

EOKA örgütü olarak bilinen Rum çetesi, Kıbrıslı Türklerini adadan silmek için Aralık 1963’te kanlı saldırılar düzenledi. 24 Aralık 1963 gecesi, Lefkoşa’nın Kumsal bölgesinde o dönem Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda görevli olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan ve Kutsi, eve giren Rumlar tarafından küvette kurşuna dizildi. Nihat İlhan’ın eşi ve çocuklarının katledilmesi, 364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rumunun hayatını kaybettiği olayların sembolü haline geldi. Olayın gerçekleştiği tek katlı ev, daha sonra ‘Barbarlar Müzesi’ne dönüştürüldü.
Kıbrıs’da şehit edilen İlhan ailesi meftun bulundukları icadiye şehitliğinde şehadetlerinin 59. yıl dönümünde İl Müftüsü Selami Aydın, Din görevlileri ve vatandaşların katılımıyla  Kur'an-ı Kerim okunup dualarla anıldı. 
Müftü Aydın; ”Çok kıymetli kardeşlerim, şehitlerimiz vatanımız elden gitmesin, bayrağımız yere düşmesin, namuslar çiğnenmesin, Ezan-ı Muhammedi susmasın diye bir hilal uğruna bir sevda uğruna canlarını feda ettiler. Burada şehitlerimiz var gazilerimiz var. Kıbrıs harbinde hunharca katledilen şehit ilhan ailesinin yakınları buradalar. Gaziler günü münasebetiyle bugün burada Kur'an-ı kerim tilavet edeceğiz.Dua edeceğiz. Şehitlerimiz nurlu, gazilerimiz onurlu insanlardır. Şehitler Allah için sefere çıkmış vatan millet için yararlılık gösteren kahramanlarımızdır. Biz gaziler haftasında onları rahmetle şükranla yad ediyoruz. Allah rahmet eylesin.” dedi.