Fırat Üniversitesi'nden Amerikan Üniversitelerindeki Barış Eylemlerine Destek

Fırat Üniversitesi'nin akademisyenleri , idari personeli ve öğrencileri 3 dilde açıklama yaparak Gazze'de yaşanan soykırımı protesto eden Amerikan üniversitelerinin barış eylemlerine destek verdi.

Fırat Üniversitesi'nden Amerikan Üniversitelerindeki Barış Eylemlerine Destek

Fırat Üniversitesi Kültür Park’ta toplanan yüzlerce akademisyen, idari personel ve öğrencileri  Türkçe, Arapça ve  İngilizce olarak Amerikan Üniversitelerinde  yaşanan barış protestolarına destek verdi. 

Fırat Üniversitesi'nden Amerikan Üniversitelerindeki Barış Eylemlerine Destek

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ yaptığı açıklamada “ “İsrail, 75 yılı aşkın bir zamandır tüm dünyanın gözü önünde başta ABD ve İngiltere olmak üzere emperyalist güçlerin himaye ve destekleriyle uluslararası hukuku hiçe sayarak işgal ve katliam gerçekleştirmektedir. Son olarak 7 Ekim’den bu yana dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir vahşetle soykırım yürütmektedir. Bir akademisyen ve Üniversite Rektörü olarak, Gazze’de bu yıl hiçbir üniversite öğrencisinin mezun olamayacağını söylemenin büyük üzüntüsünü yaşıyorum. Fırat Üniversitesi ailesi olarak bir kez daha Gazze’de eşi benzeri görülmemiş bu soykırıma girişen İsral’i ve işbirlikçilerini en güçlü biçimde kınıyor, bu vahşetin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz. Soykırım ve İsrail vahşeti dünyanın her yerinde insani duyarlılıkla protesto edilmektedir. ABD’NİN Colombia Üniversitesinde başlayan ve dalga dalga diğer üniversitelere yayılan, İsrail vahşetine karşı insani ve vicdani duruş sergileyen, Filistin’in özgürlüğünü haykıran öğrenci ve öğretim üyelerinin eylemlerine de olabildiğince kaba, sert ve orantısız müdahale edilmiştir. Kendisini özgürlükler ülkesi olarak tanıtan ABD, Soykırımın durdurulması için yapılan gösterilerde üniversite hocalarını ve idarecilerinin görevlerine Yahudi lobilerinin baskılarıyla son verdirerek akademik ve bilimsel özgürlüğe ağır bir darbe indirmiştir. Bizler Fırat Üniversitesi olarak ABD Üniversitelerindeki, akademik ve bilimsel özgürlüğü dinamitleyen kararları; düşünceleri ve ifade hürriyetine nobranca müdahale eden uygulamaları şiddetle kınıyor, vicdanının sesini dinleyen üniversite öğrencileri ile öğretim elemanlarının yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” dedi.

Fırat Üniversitesi'nden Amerikan Üniversitelerindeki Barış Eylemlerine Destek