Fırat Üniversitesi Hastanesinde Bir İlk Daha

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri tarafından ilk defa 4-7 yaş arası iki çocuk hastaya anjiyografi işlemi yapılarak tedavi edildi…

Fırat Üniversitesi Hastanesinde Bir İlk Daha

Fırat Üniversitesi Hastanesinde Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Çocuk Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal YILMAZ ile Dr. Öğretim Üyesi Osman AKDENİZ tarafından yapılan katater anjiyografi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Haber

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Çocuk Kardiyoloji anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal YILMAZ; “İki VSD li (Kalbi Delik) hastamıza katater anjiyografi uygulayarak hemodinamik çalışma yaptık. Geçen yıl ağustos ayından itibaren alt yapısını hazırladığımız anjiogerafi işlemini ilk defa uygulayabildik. Bundan sonrada bölgemizdeki bu tip hastalarımıza girişimsel olarak katater anjiyo işlemi ile birlikte halk arasında bilinen kalp deliği kapama işlemleri, Kalp kapakçıklarında damar darlıklarının balonla açılma işlemleri yapmak için planlamamız devam etmektedir” dedi.

 

Yapılan işlemi teknik olarak değerlendiren Çocuk Kardiyolojisi Öğretim Üyesi Osman AKDENİZ’DE “Çocuklarda yapılan anjio kataterizasyonu tanısal ve girişimsel olarak artık hastanemizde yapabiliyoruz. Bu hafta yaptığımız tanısal katateriszyonda kalbin değişik odacıklarından aldığımız kan örnekleri ve basınç kayıtları alarak kalp deliğinin çocukta yapacağı etkiyi hesaplıyoruz ve cerrahiye uygun olup olmadığına kara veriyoruz. Ayrıca hastalarımıza girişimsel olarak gerekirse stent takılması gibi hayati önem taşıyan bu tip uygulamalar acil olarak yapılması gerekmekte. İlimizde ve bölgemizde bu işlemlerin yapılması önem arz etmekteydi. Bunun için dış ünitelere sevk etmeden bu tip hastalarımızı kendi hastanemizde ve ünitemizde teşhis ve tedavilerini gerçekleştirebileceğiz “dedi.

Bakmadan Geçme