EYT'de Büyük Sürpriz!

Türkiye'de milyonlarca çalışan, emeklilik hayalleri kurarken, 2000-2004, 2008 gibi yıllarda sigorta girişi olanları kapsayan EYT düzenlemesinden mahrum kalmıştı. Bu kişiler, 1999 yılı öncesinde sigorta girişi olanları kapsayan EYT düzenlemesinden yararlanamıyorlardı.

EYT'de Büyük Sürpriz!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni bir erken emeklilik düzenlemesi geliyor ve bu düzenleme meclisin açılmasıyla birlikte torba yasa olarak hayata geçirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayında genel seçimler öncesinde bu yeni düzenlemeye ilişkin ilk bilgileri vermişti. Bu düzenleme, yaş ve prim şartlarını kaldırarak, aslında bir anlamda prim indirimi yapacak gibi görünüyor. Bu gelişmeler, yaklaşık 1800 gün prim indirimi yapılması durumunda vatandaşlara en az 5 yıl erken emeklilik imkanı sağlayacak. Bu sayede emeklilik yaşı da 50’ye kadar gerileyebilir. Ancak bu tür düzenlemelerin ayrıntıları resmi açıklamalarla netleşecektir.

Erken Emeklilik Düzenlemesi Ekim Ayında Meclis’te

Şu anda milyonlarca vatandaş, yeni erken emeklilik sisteminin hayata geçmesini bekliyor. Erken emeklilik düzenlemesi için tarihler netleşmeye başlıyor. En geç Ekim ayında, erken emeklilik düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulacak ve kabul edilecek. Bu, özellikle Bağ-Kur sigortalıları dahil olmak üzere birçok vatandaş için erken emeklilik kapılarını aralayacak. Erken emeklilik düzenlemesi, tahminlere göre 15 Ekim gibi bir torba yasa içinde meclise sunulacak. Bu torba yasa içinde, erken emeklilik düzenlemesinin yanı sıra emeklilere ve memurlara maaş zammı, taşeron işçilere kadro, öğretmenlere ek ödeme ve 3.600 ek gösterge düzenlemelerinin de yer alması bekleniyor.