Evde Yaptıkları Kışlık Ürünleri Pazarda Satışa Sunuyorlar

Elazığ/Maden ilçemizin turizm yönünden en önemli yeri Hazar Gölü kenarındaki Gezin Köyüdür.

Evde Yaptıkları Kışlık Ürünleri Pazarda Satışa Sunuyorlar

Köyde çeşitli kamu kurum ve kuruluşların dinlenme tesisleri ile özel şahısların yazlık villaları ve siteler bulunmaktadır. Bu yazlık villa ve sitelerde genellikle çok sayıda yazlıkçı vatandaşlar bılunuyor. Plajköy köyünde bulunan özel şahıslara ait kamplarda yaz aylarında gelen vatandaşlar  çadır kurarak tatil yapmaktadır. Gezin’de her cuma  kadınlar gün ışımadan hale gidiyor, kilolarca sebze meyveyi pazara getiriyor ve satıyor. Akşama kadar ekmek parasını çıkaran Pazarcı kadınlar, 'Yoruluyoruz ama kendi ayaklarımız üzerinde durmaktan mutluyuz' diyorlar.

Evde Yaptıkları Kışlık Ürünleri Pazarda Satışa Sunuyorlar

Meryem Güleç Gezin pazarcı kadınlarımızdan biri olmakta. Meryem Güleç Kadın  için ekonomik bağımsızlığın önemini şöyle ifade etti: “Evde oturup da erkeğe muhtaç olacağına gel kendi işinin patronu ol, kadın evde mahkûm hayatı yaşamasın çalışın kendi paranızı kazanın” dedi.

"ÇOCUKLARIMI OKUTMAK İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLADIM"

Yıllardır bu işi yaptığını söyleyen Meryem Güleç, çocuklarını okutmak için eşime destek olma amacıyla çalışmaya başladığını ifade ederek şöyle konuştu: “İşimiz biraz ağır, yoruluyoruz ama gayet memnunuz, gayet güzel gidiyor. Kazancımız bize yetiyor, kimseye muhtaç olmuyoruz.Kazancımı çocuklarıma gönderiyorum, çocuklarıma bakıyorum. Kadınlar çalışsın, kimseye muhtaç olmasın.

Evde Yaptıkları Kışlık Ürünleri Pazarda Satışa Sunuyorlar

Sabah erkenden kalkıyoruz, tezgahımızı kuruyoruz, her tezgahta ayrı bir hareketlilik oluyor. Evde yaptığımız reçelleri bahçeden topladığımız ürünleri tezgaha diziyoruz.Erkeklerin yaptığı zor işleri biz de burada yapıyoruz. Kasaları kaldırıyoruz, düzenliyoruz. Kadın istediği her işi yapar. Bir kadın kendi ayakları üzerinde durmalı bence. Kendi işimi yapıyor olmamın verdiği hem maddi hem manevi özgüven var. Kadın için mucize gibi bir şey. Kadınlar özgüvenlerini kaybetmesinler, kadının umudu kendi elleridir, kendi iradesidir, kendi gücüdür, o gücü ortaya çıkarması lazım, korkusuzca.

Evde Yaptıkları Kışlık Ürünleri Pazarda Satışa Sunuyorlar

Ürünlerimizi kendimiz yapıyoruz, pazardaki ürünlerin sebzelerin hepsi bize ait kendimiz yapıyoruz.Ürünlerin hepsinin yapımı zor lakin para kazanınca yorgunluğumuzun karşılığını alıyoruz. Sadece kadınların burada çalışması da çok iyi bir durum, burada aile ortamındayız.Emeğimizin karşılığını alıyoruz” şeklinde konuştu.