Ev Sahipleri Şimdi Yandı! 90 Bin TL Ödeme Yapmanız Gerekebilir

Türkiye'de yaşanan konut krizi, ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarını ölümcül boyutlara taşıdı. 'Sen öğrencisin', 'Bekarsın', 'Memur değilsin' gibi ayrımcı ifadelerle kiracı seçen ev sahiplerine artık sert yaptırımlar uygulanacak.

Ev Sahipleri Şimdi Yandı! 90 Bin TL Ödeme Yapmanız Gerekebilir

Ev sahipleri, kiralamadan önce çeşitli kriterler belirliyor. Öğrencilere, bekarlara veya çocuklu ailelere daire kiralamak istemeyen ev sahipleri oldukça yaygın. Bu kriterler, kiralık daire bulmayı daha da zorlaştırıyor. Hem satın almak hem de kiralamak isteyenler için zor bir dönem.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Enstitüsü (TİHEK) Başkanı Muharrem Kılıç, bekarlara, öğrencilere ve çocuklu ailelere konut sunmayan mülk sahiplerine önemli bir uyarıda bulundu. Özellikle büyük şehirlerde bekarlara konaklama imkanı verilmemesi şikayetlere sebep oluyor. Medeni durumu bahane eden ev sahiplerine idari para cezası kesiliyor.

Kılıç, cinsiyet, siyasi görüşler, engellilik, medeni durum gibi ayrımcılık içeren kiralama davalarıyla ilgili olarak şunları belirtti: "Ayrımcılık iddialarını araştırıp karar vereceğiz. Şu anda yaptırım uygulama hakkımız var." Medeni durum nedeniyle daire kiralamayan mülk sahiplerine artık ciddi para cezaları veriliyor. TİHEK Başkanı Kılıç, "Gerçek kişilere, kamu tüzel kişilerine ve özel hukuk tüzel kişilerine yönelik ayrımcılık içeren talebin ihlaline karar verirsek 90 bin TL'ye kadar para cezasını kesme hakkımız var."

TİHEK Başkanı, ilgili ayrımcılıktan dolayı ev sahipleri ve emlakçıların dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, bu uygulamanın kararlılıkla devam edeceğini belirtti. Ayrımcılığın toplumun bir parçası olmadığını ve herkese adil davranılması gerektiğini hatırlattı. Bu adımlarla, daha adil ve eşit bir konut piyasasının temelleri atılıyor.