Esnaftan Erdoğan'a EYT Mektubu

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın da EYT düzenlemesinden yararlanabilmesi adına Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mektup gönderdi. 'Emeklilik için gereken prim gün sayılarındaki farklılık Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı' ifadesini kullanan Palandöken, işçilerin 5 bin prim günü ile emekli olacakken, esnaf ve sanatkarların 9 bin prim günü ile emekli olabileceğini ifade ederek aradaki farkın kaldırılmasını talep etti.

Esnaftan Erdoğan'a EYT Mektubu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanlar ( Eyt ) düzenlemesi kapsamında esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlik sorunlarının da çözülmesi gerektiğini belirtti.

PALANDÖKEN'DEN ERDOĞAN'A MEKTUP

TESK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Palandöken, EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarların da yer alması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdı. Palandöken mektubunda, bugüne kadar norm birliği sağlanamadığı için EYT'den esnaf ve sanatkarın yararlanamadığını, esnafın 9 bin iş gününde emekli olduğunu aktardı.

Esnaftan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a EYT mektubu: Prim gün sayılarındaki farklılık Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıTESK Genel Başkanı Palandöken: EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık ortadan kaldırılmalı.

"ANAYASA'NIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI"

Palandöken şu değerlendirmelerde bulundu; "SSK'lıların 7 bin 200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor, yine aynı şekilde bayanlar yararlanıyor ama esnaf ve sanatkar olduğu zaman 9 bin günde oluyor. Aradaki prim gün sayısı önemli. Ayrım yapılmadan sosyal devlet ilkelerine göre aynı haktan esnaf da yararlanmalı. Yani işçiler 5 bin prim günü ile emekli olacakken, esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim günü ile emekli olabilecek. Emeklilik için gereken prim gün sayılarındaki farklılık Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık ortadan kaldırılmalı."

EMEKLİLİK ŞARTLARI EŞİTLENMELİ

Norm ve standart birliğinin sağlanması için emeklilik şartlarının eşitlenmesi gerektiğini savunan Palandöken sözlerini şöyle sürdürdü; "2000 yılından önce oda, sicil ve vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur kaydı olamayan esnafa bu sürelerinden faydalanma imkanı verilmeli. Esnaf ve sanatkarın 2,5 milyon insanın istifade ettiği EYT'den yararlanması lazım. Cumhurbaşkanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den EYT'li esnafımızın mağduriyetinin çözülmesiyle ilgili açıklamayı bekliyoruz."