Ertuğrul Kar: 'Bloke Edilmiş Krediyi Şehrimize Yeniden Kazandırdık'

Elazığ İl Genel Meclis Üyesi Ertuğrul Kar, Sivrice ilçesindeki atık su ve kanalizasyon arıtma tesisinde kullanılacak olan 10 Milyon TL'lik kredi kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ertuğrul Kar: 'Bloke Edilmiş Krediyi Şehrimize Yeniden Kazandırdık'

Elazığ İl Genel Meclis Üyesi Ertuğrul Kar,  İl Genel Meclisi eylül ayı oturumlarında yoğun tartışmalara neden olan  Sivrice ilçesindeki  atık su ve kanalizasyon arıtma tesisi için kullanılacak  kredi nedeniyle açıklamalarda bulundu.  Kar, gazetemize yaptığı özel açıklamada “  15 Mart 2022 tarihinde Elazığ İl Özel İdaresi olarak 105 milyon TL İller Bankasına borçlandık.  Bu borçlanma araç alımı, asfalt yapımı vb.  işler içindi. İller Bankası bu krediyi hepsini bir seferde göndermiyor. Projeleri yaptıkça gönderiyor. 6 Şubat’ta yaşanan depremlerden sonra iller bankası kredileri durdurdu. Ödenekleri tamamen depremle ilgili depremden etkilenen 11 ile aktardı. Biz bu kredilerin 85 milyon 500 binini kullanmıştık. Kalan 19 milyon 500 bin kredimizi kullanamadık.  İller Bankası ile yapılan görüşmelerde daha da kredi verilmeyeceği söylendi. Sivrice’deki atık su ve kanalizasyon sorunu ile ilgili biz 3 yıl önce komisyon olarak yerinde inceledik.  Oldukça kötü bir görüntü oluşturuyordu ve çevreye zarar veriyordu. Buranın yeniden bir yapılaşması gerekiyordu. Komisyon olarak biz bunun raporunu yazdık. Maliyeti çok olduğundan kurumun gelirleri ile yapılamayacağından biz bunun kredi ile yapılmasını daha uygun gördük.  Ancak akabinde 2020 Elazığ depremi sonra 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri yapılamadı. Yapılmış olsaydı yeraltındaki yapılar çoğu yerde zarar gördüğü için muhtemelen bu da zarar görecekti” diye konuştu.

Ertuğrul Kar: 'Bloke Edilmiş Krediyi Şehrimize Yeniden Kazandırdık'

Yeni kredi çıkartmak çok uzun zaman alacaktı

Sivrice’deki sorunun Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş’e daha önce söylendiğini sayın vekilin de  konuyu geçtiğimiz haftalarda ilimizi ziyaret eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye ilettiğini belirten Kar “ Sivrice’nin Elazığ’ın en fazla turizm geliri olan ilçesi olduğu ve kanalizasyon arıtma tesisi sorunu olduğu bunu gidermek için kredi talebinde bulundular. Proje talebinizi yapın biz krediyi çıkartmaya çalışalım dediler.  İl Özel İdaresi yetkilileri  bütün yazışmaları bitmiş çekilmeye hazır dondurulmuş   kredinin olduğunu söylediler.  Bunun üzerine yeni bir kredinin çıkarılmasının çok uzun bir prosedür ve zaman alacağından dolayı var olan kredinin kullanılması hizmetin aksamaması ve gerekli çalışmaların bir an önce başlaması için daha uygun olduğundan 19 milyon 500 bin TL’lik bekleyen  bloke edilmiş kredinin 10 milyonu atık su arıtma tesisi için kullanılmasına karar verildi.  Olayın aslı budur. Bunun başka yönlere çekmenin bir anlamı yok.  Biz  hizmet için mücadele ediyoruz. Orada yapılan hizmette bu şehrin bir parçası olan bir yere yapılacak. Şehrin önemli sorunlarından birinin çözümü için atılmış bir adımdır. Bizimde İl Genel Meclisi olarak bunu desteklememiz gerekiyor.  Bir vekilin talimatıyla olan bir şey değildir. Hizmet etmek siyasi rant değildir” ifadelerini kullandı.