Erol: 'Elazığ Dağ Başı Değil'

Hakimiyet Gazetesi olarak gündeme getirdiğimiz usulsüz yıkımlar yapıldığı iddiaları TBMM gündemine taşındı. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 24 Ocak depremi sonrası ağır hasarlı binaların yıkımında usulsüzlük yapıldığı iddiaları ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Erol: 'Elazığ Dağ Başı Değil'

Hakimiyet Gazetesi olarak sık sık gündeme getirdiğimiz Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan depremin ardından ağır hasarlı binaların yıkımında usulsüzlük yapıldığı iddiaları TBMM gündemine taşındı.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM’de 24 Ocak depremi sonrası Elazığ’da ağır hasarlı binaların yıkımlarının usulsüz yapıldığı iddialarına ilişkin soru önergesi verdi.

YETİŞTİRME YURDU VE MEHMET AKİF ERSOY LİSESİ YIKIMI DA SORULDU
Elazığ’da
son günlerde kamuoyu tarafından tartışılan ağır hasarlı binaların yıkımına ilişkin Erol, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'unyanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP milletvekili Erol,  soru önergesinde Hakimiyet Gazetesinin gündeme getirdiği Harput Yetiştirme Yurdu ve Mehmet Akif Ersoy Lisesi yıkımı ile depremden bugüne yapılan şahıs mülkleri de dahil yıkım ihaleleri ve ile bunların hangi mevzuat ve yasayla verildiği, bu yıkımlar neticesinde kamunun ne kadar gelir ettiğinin gibi soruların yer aldığı önergesinde,  Bakan Kurum’un yanıtlaması talebiyle şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1. İlimizde bugün itibari ile  “acil yıkım” çerçevesinde değerlendirilecek ve mutlaka kamunun yapabileceği özellikte yıkıma tabi bir bina kalmamasına rağmen yıkımlar halen kamu kurumlarınca mı yapılmaktadır? Özel mülk sahiplerine ait binaların yıkım işlemlerinin deprem ve risk gerekçesi gösterilerek çoğunluğu davetiye ve pazarlık usulü ile verilen ihaleler var mıdır? Verilmiş ise yasal dayanağı var mıdır? Kamunun, özel şahıslara ait binaların yıktırmasından doğan maddi kazancı kamu kurumlarından alınarak hak sahiplerine ödenmesi işlemi dava konusu olmayacak mıdır?

2. Elazığ’da bazı binaların kamu kurum ve kuruşlarının bilgisi olmadan yıkımı yapıldığına ilişkin iddialar yer almaktadır. Bunlardan eski adıyla “Harput Yetiştirme Yurdu”, yeni adıyla “Sevgi Evleri Koordinasyon Merkezi” gibi yaklaşık 4 milyon bedel hurdayı barındıran binanın ayrıca Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin yıkım işleri ihale süreci hangi aşamadadır? Yıkım işi hangi firma tarafından, ne kadarlık bedelle alınmıştır? İddia edilen kaçak yıkımlara ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır?

3. İl genelinde kamu binaları ve şahıs mülkleri dahil olmak üzere İl Özel İdare tarafından kaç yıkım kararı hangi ihale yöntemi ile yapılmış, bu ihaleler kimler tarafından, ne kadarlık bedelle alınmıştır?

BEN YAPTIM OLDU’YA GETİRİLEMEZ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gelen yanıt neticesinde konunun takipçisi olacağını belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Hukuk devletinde kimse bir işi “ben yaptım oldu ”ya getiremez, burası dağ başı değil; kanunlar, kurallar, kaideler var. Bunlara uygun yapılmayan işlerin de elbet bir müeyyidesi var. Yıkım işlerindeki her aşama kanunlara uygun şekilde ve şeffaflık gereği kamuoyunun bilgisi dahilinde olmalıdır. Deprem sonrasında zaten onlarca mağduriyet yaşayan Elazığımız’da yeni mağduriyetlerin yaşanmaması ve kuralsızlığın hakim olmaması için sürecin yakından takipçisi olacağız.” dedi.

BAKAN KURUM, KURUMLARDAN BİLGİ İSTEDİ
Gürsel Erol
’un soru önergesine cevap almak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da yıkımları ihale ya da farklı yöntemlerle veren İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Elazığ Belediyesi ve diğer kurumlardan bilgi istedi.

Kurum’un önümüzdeki günlerde TBMM’de söz alarak CHP Milletvekili Gürsel Erol’un sorularına cevap vermesi bekleniyor.