Erkeklerde Sık Görülen Hastalık 'Prostat Büyümesi'

Çağın hastalıklarından biri olan iyi huylu prostat büyümesine bağlı idrar tıkanıklığı belirli bir yaş üzerindeki erkeklerde sıkça görülmektedir.

Erkeklerde Sık Görülen Hastalık 'Prostat Büyümesi'

Elazığ’da Medikal Hospital Hastanesinde görevli Üroloji Uzmanı Op. Dr. Süleyman Çakmakçı İyi Huylu Prostat Büyümesi ile ilgili bilgi verdi.
Çoğunlukla 50 yaş üzerindeki erkeklerde rastlanılan bir sağlık sorunu olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Süleyman Çakmakçı:

“ Aslında prostat bütün erkeklerde belli bir yaştan sonra büyüme eğiliminde olan bir organdır. Büyümesine neden olan ise testosteron yani erkeklik hormonudur. Prostatın büyümesi bazen idrar kanalını daraltmayacak şekilde dışarıya doğru olabilir, ama eğer idrar kanalını da daraltacak şekilde içeriye doğru büyürse bu hastada idrar yapmada zorlanma, idrar akımının zayıf gelmesi, kesik kesik idrar yapma ve geceleri sık sık idrara çıkma gibi şikayetlerle hastalar başvurur” dedi.Erkeklerde En Sık Görülen Hastalık Türü 'Prostat'Çakmakçı: “Tedaviye başlamadan önce hastanın idrar akım hızını ölçeriz, prostatın boyutunu ölçeriz ve ilgili kan değerlerine bakarız. Eğer hastanın idrar akım hızı ilaçla fayda görecek derecede, idrar torbasının fonksiyonlarına ve böbreğe zarar vermeyecek derecedeyse hasta ilaç tedavisine başlar. Ama hastanın ilk başvurudaki idrarının akım hızı çok düşük ise ilaçtan fayda görmeyecek düzeydeyse veya ilk başvuruda böbrek fonksiyonlarını etkileyecek derecede ilerlemiş ve hasta geçikmiş ise, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu varsa, prostatın büyümesine bağlı idrarda tekrarlayan kanamalar varsa hastaya ameliyatı da önerebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Erkeklerde En Sık Görülen Hastalık Türü 'Prostat'

ERKEKLERİN TUVALET İHTİYAÇLARINI AYAKTA GİDERMELERİ NELERE YOL AÇAR, PROSTAT BÜYÜMESİNE ZEMİN HAZIRLAR MI?

Uzman Çakmakçı: “Genç hastalarda normalde fizyolojik bir işemede idrar torbasında idrar kalmaz. Genç hastalar ayakta idrar yapsalar da idrar torbasının çıkışında tıkanıklık yapan bir faktör olmayacağı için içerde idrar kalmaz, bir problem oluşturmayabilir. Fakat yaşlı hastalarda durum farklıdır, eğer kısmi bir prostat büyümesine bağlı idrar yollarında kısmi darlık varsa, zaten idrar torbası güçlükle idrarı dışarıya atıyorsa bu hasta ayakta idrar yaptığında içerde kalan idrar miktarını arttırmış olacak. 

Erkeklerde En Sık Görülen Hastalık Türü 'Prostat'
Bu da uzun dönemde, idrar torbasının fonksiyonunu bozar ve tekrarlayan enfeksiyona sebep olur. Şöyle bir inanış var; oturarak idrar yapmazsan prostatın büyür.” aslında öyle bir şey değil. Bu yaşanılan durum tamamen anatomik bir şey, ayakta idrar yapmayla insan anatomisi değişmez ama oturarak idrar yapıldığında içerde idrar kalmamış olur. İdrar torbasındaki idrar daha kolay dışarı atılmış olur. Yaşlı hastalar ayakta idrar yaptığında içerde idrar biriktiği için ve belli bir süre bunu içerde taşımak zorunda olduğu için uzun dönemde mesane fonksiyonlarını bozabilir.” dedi.