Eris Varyantı Türkiye'de Görüldü Mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Eris Varyantı Türkiye'de Görüldü Mü?

Koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçtiğine yönelik iddiaları yalanlayan Bakan Koca, Türkiye'de Eris varyantına bağlı bir vakanın şu ana kadar görülmediğini açıkladı.

"ESKİ GÜNLERE DÖNMEK GİBİ BİR DURUM ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL"

Vatandaşların tedirgin olmasını gerektiren hiçbir durum söz konusu olmadığını aktaran Bakan Koca, "Eski günlere dönmek gibi bir durum asla söz konusu değil. Vatandaşımız müsterih olsun. Şu an gördüğümüz hiçbir varyantın virülansı yani hasta etme gücü, Omicron'dan daha yüksek değil. Onun için asla endişeye mahal yok. Gripten nasıl korunuyorsak aynı şekilde korunacağız" ifadelerini kullandı.

YAŞLI VE KRONİK HASTALARA UYARI

Özellikle yaşlı ve kronik hastaların kalabalık ortamlarda kendilerini tıpkı gripten korudukları şekilde korumaya devam etmelerini öneren Koca, "Hastalık belirtisi olanlar da maskesini takarak veya mümkün mertebe başkalarıyla teması en aza indirerek gündelik hayatlarına devam etmeliler. Yeni bir aşılama dönemi ise söz konusu değil" dedi.