Erdoğan'dan 'Mutlak Zafer' Talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKYK üyeleri ve tüm teşkilatlara 31 Mart seçimleri için daha fazla ve özveriyle çalışmalarını istedi ve mutlak zafer talimatı verirken adaylarda aranan kriterler de belirlendi.

Erdoğan'dan 'Mutlak Zafer' Talimatı

Kübra Kabukçu/Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti MKYK toplantısında 7 Ekim'de yapılacak 4'ncü olağanüstü kongre için karar alındı.

Kongrede değişmesi beklenen MYK üyeleri ile veda yemeği yiyen Erdoğan, kurmaylarına çalışmaları için teşekkür ederek, 31 Mart seçimleri için daha fazla özveriyle çalışmalarını istedi. 

Erdoğan'dan 'Mutlak Zafer' Talimatı

“VATANDAŞIMIZ HAK ETTİĞİ BELEDİYECİLİK HİZMETİNDEN MAHRUM KALMAMALI”

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, " Muhalefet yönetimindeki belediyeleri yeniden kazanmalıyız, vatandaşımız hak ettiği belediyecilik hizmetinden mahrum kalmamalı. Bu zamana kadar ki tüm emekleriniz için her birinize tek tek teşekkür ediyorum. Bu son MKYK'mız, kongre sürecinde olağanüstü bir şey olursa bir daha toplanırız" dedi.

1392 BELEDİYEDEN 1041’İ CUMHUR İTTİFAKININ

Toplantıda, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı sunumda, toplamda 1392 belediyeden 810 tanesinin AK Parti'nin, 231 tanesinin ise MHP'nin olmak üzere Cumhur İttifakı'nın toplamda 1041 belediyesinin olduğunu anlattı. Yılmaz ayrıca, 30 Büyükşehir belediyesinden 15'inin AK Parti'de 1'inin ise MHP'de olduğu da belirtti. 

Erdoğan'dan 'Mutlak Zafer' Talimatı

ADAYLARDA ARANAN KRİTERLER

31 Mart seçimlerinde adaylarda aranan kriterlerin de yer aldığı sunumda şunlar aktarıldı: "Liyakat, dirayet, ahlak, siyasal kimlik, sosyal ve kültürel aidiyet, eğitim düzeyi, temsil kabiliyeti, toplumsal bilinirlik, toplumsal kanaat, demografik yapıya uygunluk ile tevazu, samimiyet ve gayret sahibi olunması."

BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARI KAMPA ALINACAK

MKYK toplantısında Aralık ayında yapılması planlanan kamp da gündeme geldi. Belediye başkan adaylarının belirlenmesiyle birlikte AK Parti'nin yenilenen MYK ve MKYK üyeleriyle birlikte kamp yapması da bekleniyor. Aralık başında yapılması planlanan kampta, MKYK ile MYK üyeleri, milletvekilleri ve belediye başkan aday adaylarının katılması planlanıyor. Güncel konuların değerlendirileceği kampta, belediye başkan aday adaylarına verilmesi planlanan eğitimde, verilmesi gereken vaatler, projeler, programlarla ilgili konular değerlendirilecek. Ayrıca, adayların vermesi gereken mesaj türü, güven, gönül hassasiyeti, insan kazanmaya dönük adımları, tevazu, alçak gönüllülük, samimiyet gibi konularda yapılması gereken eğitimler verilmesi gündeme geldi.

ELAZIĞ’DA SON DURUM

Ak Parti, başta muhalefetin elinde olan belediyeler olmak üzere 31 Mart yerel seçimlerinde aday göstereceği isimlerle ilgili anket, kamuoyu yoklamaları ve özel ekiplerin halkın nabzını tutup genel merkeze rapor olarak sunma çalışmalarını büyük bir titizlik ve gizlilikle yürütüyor.

Ak Parti’nin mevcut ve başarılı olan Belediye Başkanları ile yola devam edeceği ifade ediliyor. Özellikle halka vaat ettiği projelerin önemli bir bölümünü hayata geçiren, bununla birlikte ihtiyaca göre birçok yeni proje daha yaparak hizmete açan belediye başkanlarının yeniden aday gösterileceği ve bu illerde değişime gitmekten sarf-ı nazar edeceği ifade ediliyor.

HALKIN DÜŞÜNCESİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Elazığ Belediye Başkanlığının belirlenmesinde en önemli etkenin vatandaşın görüşü ve tercihi olacağını dile getiren siyasi gözlemciler; “Bir Belediye başkanı için şehirde sıklıkla dillendirilen ve olumsuz propagandası yapılan herhangi bir usulsüzlük, yolsuzluk, tarafgirlik ve hizmette bir aksama yoksa Genel Merkez yeni bir isimle risk almak yerine, anketlerde de önde çıkan mevcut Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile yola devam edecektir. Ak Parti Genel Merkezi’nde de hâkim olan hava da bu yöndedir” görüşünü dile getiriyorlar.