Erbabı Olan Anlar

31 Mart Pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerle 17. sandık sınavını veren Ak Parti, bu kez sandıktan yüzde 35.49 ile ikinci parti olarak çıktı.

Erbabı Olan Anlar
TAKİP ET Google News ile Takip Et

"Kale" olarak nitelendirilen birçok il ve ilçeyi muhalefete kaptıran Ak Parti'de faturanın kime çıkacağı merak konusu olurken, Ankara kulislerine düşen son iddia büyük ses getirdi.

Aralarında AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz'un da bulunduğu 5 görevli ve 3 bakanın istifasının isteneceği öne sürüldü. 

Bu 5 ismin Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ve Genel Sekreter Fatih Şahin olduğu öğrenildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un teşkilata hakim olamadığı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun beklenen performansı gösteremediği ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın da politika üretemediği için Erdoğan tarafından başarısız bulunduğu ifade ediliyor.

Öte yandan AK Parti'nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği MYK toplantısında da 10 ismin masaya yatırıldığı ve seçim sonrası bu isimlerle yolların ayrılmasının gündeme geldiği iddia edilmişti. 

AK Parti'de topun ağzında olan isimler şu şekilde;

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve ekibi

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ve ekibi

AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz ve ekibi

AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala ve ekibi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ve ekibi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ve ekibi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibi

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan ve ekibi

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe

Ertan Aydın ve ekibi

Bu listeyi görünce Ak Parti külliyen yenileniyor gibi bir düşünceye kapıldık ama bunun gerçekleşeceğine asla inanmıyoruz.

Böyle bir ihtimali dahi düşünemiyoruz. Çünkü bu listede olan isimlerin tümünün  Erdoğan ile siyasi birliktelikleri kadar farklı yönlerden de bağlayıcı ve birbirlerine muhtaç bir konumları var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini düze çıkarmak için bu isimleri gözden çıkarabilir ama sonuçta bu isimlerin pasif halleri aktif hallerinden daha çok zarar verebilir. Bu cümleyle neyi kastettiğimizi de erbabı olan anlar.