Enes Kara ve Biz…

Elazığ'da hayatını kaybeden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisinin vefatı öncesi çekerek yakınlarına gönderdiği video ve burada yaptığı tespitler konuşuluyor.

Enes Kara ve Biz…

Enes Kara, her ne kadar birçok haber kaynağında yurt dense de bir cemaatin kontrolünde dört arkadaşıyla Hilalkent Mahallesi’nde bir evde ikamet ettiği ifade ediliyor. 

Paylaştığı videoyu yeniden paylaşmak çok doğru değil elbet. Zira intihar mektupları, fotoğrafları ve videoları tetikleyici ve özendirici bir karakter taşıyor. Bununla birlikte,  konuşmalar birilerinin hem acılarını hem de travmalarını tetikleyebilir. 

Bunları yapmamakla birlikte, gencin yaşadıkları ve içinde bulunduğu zorlukların ve aşamadığı sıkıntıların konuşulmasında ve yazılmasında fayda var diye düşünüyoruz.

Enes, lise sonrası girdiği zorlu bir sınavdan sonra, geçim ve iş bulma endişesi olmayan Tıp Fakültesini kazanarak Elazığ’a gelmiş.

Babası, oğlunun mütedeyyin bir hayat sürmesi ve inançlarını yaşayabilmesi için devlet yurdu yerine cemaat bağlantılı bir evde kalmasını istemiş.

Evin kuralları ve bir tıp öğrencisinin ders çalışma saatlerini kısıtlayan faaliyetler sebebiyle çalışamadığı için derslerinin çok kötü olduğundan söz ediyor.

Hem ev hem de okul hayatından şikâyet ediyor. Daha da ileri giderek mezun olduktan sonra devam edecek uzmanlık sürecini de yorumlayarak bu kadar yoğunluğa,  strese gücü ve takatinin yetmeyeceğini dile getirerek “artık dayanacak gücüm kalmadı” deyip bırakıyor boşluğa kendini.

Bir haber sitesi muhabiri Enes’in babasına ulaşıyor ve bana, oğlunu İslami bir yaşantı sürsün diye bilerek bu cemaate bağlı bir eve yerleştiğini ifade ediyor.

Baba ile konuşan muhabirin; “son bir cümle daha söyledi ama pek anlayamadım” dediği cümle ise işin aslını ortaya koyan ve başta anne baba olmak üzere tüm topluma ayna tutan büyük bir eksikliğimizi ve hatamızı ortaya koyacak türden bir tespitti. Enes’in babası; “ancak, oğlumun videosunu izleyince nasıl bir durumda olduğunu gördüm ve anladım” demişti.

Gençler, hiçbir gelecek kaygı ve endişesi olmayan Tıp Fakültesinde okuyor olsalar dahi birçok endişe, kaygı ve psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Çevresinde kendilerini anlayacak bir anne ve baba da olmayınca farklı mecralara, farklı dünyalara kayabiliyorlar.

Yine gençler, din dahi olsa zorlamalara ve baskılamalara çok gelmiyorlar. Bu konuda bile orta yol ve itidal bekliyor ve bizzat kendilerini bazı gerçekleri bulmak ve ona sarılmak istiyorlar.

Gencin yapısı, duygu dünyası ve hayat felsefesi daha çok sorgulamaktan, düşünmekten ve kendi doğrularını kendisinin bulmasından yana.

Zorlama, dayatma ve bir formata sokma gibi gayretler ne yazık ki geçlerde olumlu netice yerine Enes örneğinde olduğu gibi ters bir etki oluşturabiliyor.

Gençleri, bir çizgiye çekme, hizaya sokma ve istediğimiz noktaya çekme yerine onları anlamanın yollarını ve mecrasını arayalım. Ve her halükarda bizim değil onun dünyasında bu arayışımızı sürdürelim. Onların bakışlarıyla yola çıkalım. Enes’in babasının “ancak videoyu izleyince nasıl bir durumda olduğunu anladım” cümlesini toplum olarak bizler de kurmadan önce daha çok ilgi, daha çok yakınlık ve daha çok onları kendi dünyaları içinde anlama derdimiz ve uğraşımız olsun.
 

Yorumlar 7
Dr. Fatih 12 Ocak 2022 23:54

Elazığ haber gazetesi olarak doğru bir haber yazdığınızda dolayı sizleri tebrik ediyorum. Ülkemizde maalesef yalan haberler veren zihniyeti bozuk gazeteler gerçekleri bildikleri halde Yalan haberler yazmakta olup onların yandaş siyasileri ise bu yalana politika üretmektedir.

Cemaatlerin gerçek yüzü 12 Ocak 2022 18:21

Enes kara giderken cemaatin gerçek yüzünü canlı olarak ortaya da çıkarmak istemiş. Belli ki cemaat Enes'in hayatının her anında ensesinde olacağı baskısı altında tutmuş, Enes 3 yıldır müslüman olmadığı halde, cemaat üyeleriyle kim bilir sözüm ona aynı yola girsin diye kim bilir daha neler yapılacaktı. Belki de en sonunda Enes'e bir suç işletip bu suç sayesinde Ebedi kendi kuklaları haline getirecekler, Enesi tamamen kendilerine mecbur edeceklerdi... Enes belki de bunları da, bu tip şeyleri de düşündüğü için umutsuzluk içine düştü.

Şehriaziz 12 Ocak 2022 17:42

Merhum tıp fakültelerinde uzmanlaşırken asistan doktorların uğradıkları mobbing den bahsetmiş. O kapatılsın, bu kapatılsın diyen aymazlara soruyorum. Tıp'da uzmanlık da kaldırılsın mı o zaman...

Hakan 12 Ocak 2022 13:37

Aptal aptal yorum yapanlar okuyun araştırın dinimizde cemaat ve tarikat yok,asil onlara biat edenler günaha giriyor yüce allahin dışında kimseye tapmak el etek öpmek günahtır.Cemaat ve tarikat liderleri lüks içinde yaşıyor en lüks arabalara biniyor,üye olanlarda onları besliyor.Çocuk açıkça anlatmış cemaat yurdunda zorla namaz kildirilip cemaat kitapları okutuldugunu ve ders çalışmaya zamanı kalmadığını daha ne konuşuyorsunuz sanırım o cemaatin üyeleri olduğunuz için burada savunuyorsunuz.

İlker 12 Ocak 2022 13:29

Babasına yazıklar olsun çocuğunu böyle bir baskıya maruz bıraktığı ve zorladığı için.Hala cemaati suçlamiyor, çocuk kimbilir neler yaşadida kendini öldürdü. Ayrica AKP iktidari ölen bu gençlerin ve kadın cinayetlerinin sorumlusudur çünkü caydırıcı cezalar vermediği ve cemaatleri kapatmadigi için.

Muhammed fatih çiçek 12 Ocak 2022 08:51

Bence haber içeriği eksik araştırılmış geçmiş zamanlardan tutunda şuanki zamana kadar o cemaat evlerinde okuyan binlerce tıp öğrencisi var tanıdıdıklarım var onlar sizin bahsettiğiniz kısacık kısıtlı sürelerde nasıl doktor oluyorlar. Bence bu evladın sadece dört kişik kalınan evin haricinde başka sıkıntısı vardır. Aha tuttuk bir parça yüklenelim cemaate :)

Yusuf 11 Ocak 2022 23:59

Enes Kara’ın intiharı üzerinden “ Cemaatler ve Tarikatlar “ kapatılsın diyenler neden alkol yüzünden ölenler için “meyhaneler “kapatılsın diyemiyor??? Anlaşılıyor ki bunların niyeti Enes Kara gibi gençler değil bunların amacı” Cemaatler ve Tarikatlar “üzerinden İslam Dini’dir.

Bakmadan Geçme