Emeklilere Ek 5 Bin Lira

Emekliler, Ekim ayında maaşlarında bekledikleri zam yerine sıra dışı bir sürprizle karşılaşacaklar.

Emeklilere Ek 5 Bin Lira

Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılan %25'lik zam, artan yaşam maliyetleri ve enflasyon karşısında tatmin edici olmadı. Bu durum, emekliler arasında büyük tepkilere yol açtı. Özellikle seçim öncesi verilen taahhütlerin ve beklentilerin ardından, Temmuz zammı sonrası emekliler tarafından eleştirildi. Bu nedenle Ekim ayında yapılacak bir ara zam, birçok emekli için umut kaynağıydı.

Tek Seferlik İkramiye Söylentisi

Kulislerde dolaşan son söylentilere göre, Ekim ayında maaşlara yapılmak yerine emeklilere tek seferlik 5000 TL'lik bir ikramiye verileceği konuşuluyor. Bu ikramiye, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı şerefine 29 Ekim'de ödenecek gibi görünüyor. Ancak henüz hükümetten bu söylentilere dair resmi bir açıklama gelmedi.

Ocak Ayındaki Zam Beklentisi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun son enflasyon verilerine göre Temmuz ayı enflasyon oranı %9,49 olarak açıklandı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini %58'e yükseltti. Bu durumda, Ocak 2024'te emekli maaşlarına refah payı hariç en az %34'lük bir zam yapılması bekleniyor.

Emekliler, Ekim ayında beklenen zam yerine tek seferlik 5000 TL'lik ikramiye haberiyle şaşkına döndü. Henüz kesin bir açıklama olmamakla birlikte, eğer bu söylenti doğruysa, emeklilerin nasıl tepki vereceği merak konusu. Ayrıca Ocak ayındaki muhtemel zam oranları da emeklilerin dikkatini çekiyor. Ancak hükümet resmi bir açıklama yapana kadar, emeklilerin bu konuda kesin bilgiye sahip olmaları pek olası görünmüyor.