Elazığlılar Faturasını Gösterene 438 TL Veriliyor!

Türkiye'de devlet tarafından vatandaşlara çeşitli destekler veriliyor. Bu yıl sistemi değişen sosyal yardımda aylık ödemeler başladı.

Elazığlılar Faturasını Gösterene  438 TL Veriliyor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye’de vatandaşların bütçelerine devlet tarafından çeşitli destekler veriliyor. Bu destekleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordine ederken ödemeler de bu bakanlık tarafından yapılıyor. Aile Bakanlığı’nın sosyal yardım programları içerisinde yer alan doğalgaz tüketim desteği ise ayrı bir öneme sahip. Bu sosyal yardımda gelir şartı aranmaması daha fazla sayıda vatandaşın bu yardımdan yararlanmasını sağlıyor.

BU YIL SİSTEM DEĞİŞTİ!

Doğalgaz tüketim desteği uygulamasına 2021 yılında başlanmıştı. Vatandaşların artan doğalgaz fiyatlarından daha az etkilenmeleri için devlet destek olma kararı vermişti. Bu yıla kadar doğalgaz tüketim desteği yılda iki parça şeklinde vatandaşlara ödeniyordu. Ancak bu yıl sistem değişikliğine gidildi ve vatandaşlar aylık olarak bu ödemeleri almaya başladılar. Bu da vatandaşların bütçelerine daha etkin bir destek müdahalesi oldu.

NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Doğalgaz tüketim desteği olarak vatandaşlara 900 TL ile 2.500 TL arasında tutarlarda destek ödemesi yapılıyordu. Ancak bu destek bu yıl zamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile doğalgaz tüketim desteği ödeme tutarları yıllık 1.500 TL ile 3.500 TL aralığına çıkarıldı. Doğalgaz tüketim desteği her ilde aynı tutarlarda ödenmiyor. İklimi ılıman olan illerde daha az tutarda ödeme yapılırken sert kış şartlarının olduğu illerde en yüksek tutar üzerinden ödemeler yapılıyor.

Doğalgaz tüketim desteği ödemeleri artık aylık yapılmaya başlandı ve bu ödemeler yılın 8 ayı vatandaşlara yapılıyor. Yaz aylarında ise doğalgaz tüketimi sınırlı olduğu için ödeme yapılmıyor. Bu kapsamda vatandaşlar aylık 188 TL ile 438 TL arasında değişen tutarlarda doğalgaz tüketim desteği alabiliyorlar.

FATURA ŞART!

Doğalgaz tüketim desteği alabilmek için vatandaşların fatura göstermeleri şart olarak uygulanıyor. Vatandaşlar eğer doğalgaz tüketim desteği alacaklar ise doğalgaz aboneliğinin kendisi isimleri adına olması gerekiyor. Ev sahibi veya kiracı ayrımı ise yapılmıyor. Abonelik kimin üzerine ise o kişi başvurusunu yaparak doğalgaz tüketim desteği alabiliyor. Başvurular e-devlet üzerinden kabul edilirken genellikle yapılan tüm başvurulara onay veriliyor.