Elazığlılar Dikkat! Kargo Alıp, Gönderen Herkesi İlgilendiriyor

Elazığlılar kargo alıp gönderirken buna dikkat etmeniz gerekiyor aksi takdirde ceza alabilirsiniz.

Elazığlılar Dikkat! Kargo Alıp, Gönderen Herkesi İlgilendiriyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bolu'da bir kargo şirketi, kimlik sormadan teslimat yaparak içeriğinde cep telefonu bulunan gönderinin kaybolmasında "ağır kusurlu" bulundu. Mahkeme, kargo şirketine 82 bin TL ceza verdi.

Dolandırıcılık vakası kimliksiz teslimatla ortaya çıktı
Ocak ayında Bolu'da yaşayan Hüseyin T., cep telefonunu internet üzerinden satışa çıkardı. Alıcı olduğunu belirten Oktay Ş. isimli kişi ile 55 bin TL'ye anlaştı. Hüseyin T., telefonu alıcının arkadaşına teslim edilmek üzere İstanbul'a kargo ile gönderdi ve kargo takip numarasını Oktay Ş.'ye iletti. Ancak alıcı telefonu teslim almadığını belirtti ve güvenlik kamera kayıtları incelendiğinde, telefonun kimlik sorulmadan başka birine teslim edildiği anlaşıldı.

Hüseyin T., durumu avukatı Ahmet Fırat Burkucu aracılığıyla savcılığa bildirdi ve kargo şirketinden zararının karşılanmasını talep etti. Olumsuz yanıt alınca Bolu İl Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. Ancak başvuru, gönderinin içeriği net olmadığından reddedildi. Bunun üzerine Hüseyin T., Bolu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, delilleri inceleyerek kargo şirketinin "ağır kusurlu" olduğuna karar verdi ve şirkete 82 bin TL ceza verdi.
Avukat Ahmet Fırat Burkucu, kargo şirketlerinin kimlik kontrolü yapmadan teslimat yapmasının tüketicilerin mağduriyetine yol açtığını belirtti. Bolu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararı, kargo şirketlerinin Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne uygun davranmalarını zorunlu kılıyor. Bu karar, benzer mağduriyet yaşayan birçok tüketici için emsal niteliğinde.

Mahkemenin gerekçeli kararında, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a göre kargo şirketlerinin gönderiyi teslim alma ve teslim etme sürecinde içindeki eşyanın hasarından sorumlu oldukları belirtildi. Gönderinin alıcıya teslim edilmesi sırasında kimlik sormadan başka birine verilmesinin yanlış olduğu ve bu nedenle kargo şirketinin "ağır kusurlu" olduğu ifade edildi.