Elazığlılar Bunu Bekliyordu Bir Mahallemiz Daha Oluyor!

Elazığ Belediyesi Ekim ayı genel meclis toplantıları başlıyor. Toplantının gündem konuları oldukça ilgi çekici.

Elazığlılar Bunu Bekliyordu Bir Mahallemiz Daha Oluyor!

Elazığ’da Belediye Meclis toplantıları başlıyor. Toplantının en önemli konularından biri, Hankendi Beldesi’nin Mahalle Hüvivetine geçmek için başvuru yapmış olması. Bu konu gündeme gelecek ve oylanacak. Eğer oylama kabul edilirse Elazığ’ın yeni bir mahallesi daha olacak.

HANKENDİ, ELAZIĞ’A BAĞLANMAK İÇİN GÜN SAYIYOR

Hankendi, Elazığ’ın Merkez İlçesine bağlı bir beldedir. Hankendili vatandaşlar 13 Ağustos 2023 tarihinde referandum gerçekleştirip mahalle olmak istediklerini resmi bir şekilde ifade ettiler. Gerçekleşen seçimde Hankendi’nin mahalle olması yönünde 456 kişi olumlu oy kullandı. Bu referandum neticesinde Hankendi, Elazığ’ın 65.  Mahallesi oldu. Ekim Ayı Meclis toplantılarında ise Hankendi muhtarlığından gelen talep doğrultusunda Elazığ'a bağlanması konusu görüşülecek. Eğer bu durum gerçekleşirse merkez mahalle sayısı 42'ye yükselmiş olacak.

HANKENDİ BELDESİ,

Elazığ-Malatya karayolu üstünde, Elazığ şehir merkezine 18 km Malatya'ya 80 km uzaklıkta kömürhan köprüsüne 35 km uzaklıkta bulumaktadır.Merkez belde nüfusu son 2022 yılı sayımına göre 848'dir.

Önemli bir ticaret yolu üzerinde bulunması nedeniyle tarih boyunca önem taşımış ve kendi adını taşıyan Anzitene ilinin (kavar) merkezi olmuştur. Bugünkü adını 35 yıl önce yıkılan handan almıştır. Kent merkezi çok verimli ovalarla çevrilidir. Son yıllarda hızlı sanayileşme ile beraber çeşitli fabrikalar kurulmaya başlanmıştır. Doğu ile batıyı birleştiren, gelişmeye müsait, alt yapı, üst yapı, ulaşım, haberleşme vb. problemleri olmayan, engebenin bulunmadığı stratejik olarak çok önemli bir bölgededir..

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ARAZİSİ VE DİĞER İKİ YANI ALABİLDİĞİNE DÜZ BİR ALANI KAPLAMAKTADIR

Köyün yayılması dört yöne doğru da olmaktadır.Belediyenin ilk kurulduğu yıl yapılan seçimde, Türkiye' deki ilk kadın genç belediye başkanı da bu kasabadan çıkmıştır.  Hankendi Bucağına bağlı 32 köy  vardır.Belde Elazığ İlinin batı tarafında bulunup, merkezindeki Özgürler Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesi , 2,5 km mesafedeki Dilek ( selli) Mahallesi {Eski haliyle Dilek Köyü( şimdiki dilek Mahallesi) Danıştay birinci dairesinin 29.03.1982 gün ve 1982/73-74 sayılı kararı üzerine 1580 sayılı kanunun 7469 sayılı kanunla değişik 7. maddesine göre, Hankendi Belediyesi sınırları içerisine alınması uygun görülmüş ve Bakanlar Kurulunun 08.06.1982 gün ve 27592 sayılı kararı ile Hankendi Belediyesi sınırları içerisine alınmıştır. Bu karar; 23 Aralık 1982 tarihinde mahalli gazetede yayımlanmış ve bağlanma işi 01.01.1983 tarihinde kesinleşmiştir. }  ve birde son yıllarda yaptırılan Elazığ istikametinden gelirken sağ taraftaki Belediye Villalarının bulunduğu yeşilkent Mahallesi olmak üzere dört mahalleden oluşmaktadır. Bu mahallelerden Villaların kuzeyinde uzanan Kayadibi dağı , güneyinde Fırat Üniversitesi (Harput Yerleşkesi) arazisi ve diğer iki yanı alabildiğine düz bir alanı kaplamaktadır. Köy çukur bir alanda kaldığı için hakim rüzgarların etkisinden uzaktır. Çevresinde 3-5 kilometre uzaklıkta çok sayıda köy vardır. Bu köyler Ancuz (Bağdere), Haraba Cami, Koparuşağı, Sütlüce, Şahaplıdır. Beldenin Diğer mahallelerinden Özgürler Mahallesi ve Bahçelievler Mahalleleri bitişik konumda yer alırlar. Bu mahallelerin doğu tarafında çok yüksek olmayan bir dağ uzanır, diğer yanları alabildiğine düzlük bir arazidir.