Elazığlı Esnaflar Dikkat! Binlerce Kişi Elazığ'a Gelecek!

Geçtiğimiz günlerde duyurulan Fırat Üniversitesi Doluluk Oranının yüzde 97.13 olması, Elazığ'a dışarıdan gelecek olan binlerce öğrencinin göstergesidir.

Elazığlı Esnaflar Dikkat! Binlerce Kişi Elazığ'a Gelecek!

Elazığ 2020 yılından beri ekonomik olarak oldukça zor dönemlerden geçiyor. 24 Ocak 2020 tarihli Elazığ depremi, akabinde dünya çapında ve yurt genelinde yaşadığımız, hepimiz için zor olan pandemi süreci üniversitelerin online eğitime geçmesini gerektirmişti. Pandemi döneminde üniversiteler oldukça uzun bir süre kapalı kaldı.

Elazığlı Esnaflar Dikkat! Binlerce Kişi Elazığ'a Gelecek!

“ESNAFIN BİR KISMI KÜÇÜLMEYE GİDERKEN, BİR KISMI İFLAS ETTİ”

Elazığ esnafının gelir kaynağının büyüğünü oluşturan üniversite öğrencilerinin olmayışı adeta esnafın belini büktü. Tam okullar açılacak derken 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizi yasa boğa depremler yaşadık. Üniversiteler bir süre daha kapatılmak zorunda kaldı. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turist sayısı da gözle görülür biçimde azalınca esnaf oldukça zor duruma düştü. Esnafın bir kısmı küçülmeye giderken, bir kısmı iflas etti.

Elazığlı Esnaflar Dikkat! Binlerce Kişi Elazığ'a Gelecek!

“HEM ESNAF OLARAK İŞ KAYBI ANLAMINDA HEM DE BU ŞEHRİN BİR VATANDAŞI OLARAK ÇOK ZOR BİR 4 YILI GERİDE BIRAKTIK”

2020 depreminden itibaren yaşadıkları süreci bizlerle paylaşan Elazığlı esnaf Ahmet Yılmaz, “Ben Ahmet Yılmaz, Elazığ'da 3 kuşaktır esnaflık yapıyoruz. Tabi hem dinlediğimiz hem yaşadığımız çok zor dönemler oldu. Ancak özellikle 2020 depremiyle beraber kelimelerle anlatamayacağımız süreçler yaşadık. Hem esnaf olarak iş kaybı anlamında hem de bu şehrin bir vatandaşı olarak çok zor bir 4 yılı geride bıraktık. Şimdi yavaş yavaş bir toparlanma sürecine giriyoruz. Tüm esnaflarda olduğu gibi bizde de hummalı bir çalışma var. Üniversitelerimiz açılıyor. Fırat Üniversitemiz şehrimiz için hem bir marka değeri hem de ekonomik olarak ciddi katkılar sağlayan bir kurum. Kendi çocuklarımız gençlerimiz için de mutluyum. İnşallah okullarına kısa zaman sonra kavuşacaklar. Allah ülkemizi ve şehrimizi tüm felaketlerden korusun. Çok zor süreçleri geride bıraktık. İnşallah bir daha yaşamayız. Yeni eğitim ve öğretim döneminin ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını dileyerek sizlere de teşekkürlerimi iletiyorum.” Şeklinde konuştu.

BU GENÇLER NEREDE KALACAK?

Elazığ’da yaşanan bütün felaketler unutulmaya yüz tuttu. Kötü günler bitti, sırada çiçekli günler var. Üniversite öğrencilerinin gelmesiyle Elazığ daha da canlanacak, hareketlenecek. Ancak, mevzubahis öğrenciler geldiklerinde nerede kalacak?

Elazığ’da Elazığlılar dahi kiralık ev bulamazken, emlak piyasası başını almış yürümüşken, tek geliri KYK bursu ya da kredisi olan öğrenciler nerede kalacak?

Elazığlı Esnaflar Dikkat! Binlerce Kişi Elazığ'a Gelecek!