Elazığ'ın İncisi Hazar Gölü ve Çevresi, Doğal Sit Alanı İlan Edildi

AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, Hazar Gölü ve çevresinin 'Doğal Sit - Nitelikli Doğal Koruma Alanı' ve 'Doğal Sit - Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı' olarak tescil edilmesinin, Elazığ için büyük bir kazanım olduğunu belirtti. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Elazığ Merkez, Sivrice ve Maden ilçelerini kapsayan 7, 8, 9 ve 10. etapların koruma altına alındığını ve toplamda 10 etap olduğunu ifade eden Prof. Dr. Keleş, bu gelişmenin, bölgenin doğal güzelliklerinin gelecek nesillere aktarılmasında kritik bir rol oynayacağını vurguladı.

Elazığ'ın İncisi Hazar Gölü ve Çevresi, Doğal Sit Alanı İlan Edildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Prof. Dr. Erol Keleş, "Elazığ'ımızın doğal cenneti Hazar Gölü ve onun çevresi, artık devletimizin güvencesi altında. Bu karar, hem ekolojik dengenin korunması hem de bölgenin turizm potansiyelinin artırılması açısından büyük önem taşıyor." dedi. Hazar Gölü'nün, sadece Elazığ için değil, tüm Türkiye için değerli bir doğal kaynak olduğunu belirten Prof. Dr. Keleş, bu tescil ile gölün ve çevresinin, sürdürülebilir bir şekilde korunarak çeşitli alanlarda değerlendirilebileceğini ifade etti.

Çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma konularındaki duyarlılığının bir göstergesi olan bu gelişme, Sivrice ve Maden ilçelerinin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacak. Prof. Dr. Keleş, "Bu tescil, bölge halkımızın yaşam kalitesini artırırken, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekecek. Elazığ'ımız, doğal güzellikleri ve koruma altına alınan alanlarıyla adından daha fazla söz ettirecek." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Erol Keleş, Hazar Gölü'nün koruma altına alınmasının, şehre ve bölge halkına hayırlı olmasını dileyerek, bu tür projelerin Elazığ'ın ve Türkiye'nin doğal güzelliklerinin korunması adına önemine dikkat çekti. Elazığ'ın ve ülkemizin doğal mirasının korunmasına yönelik çalışmaların devam edeceğinin altını çizen Prof. Dr. Keleş, doğanın ve çevrenin korunmasının herkesin sorumluluğu olduğunu hatırlatarak, bu süreçte bizlere destek olan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğüne teşekkürlerini iletti.