Elazığ'ın En Genç Aday Adayı

Türkiye'nin ilk Kadın Baro Başkan'ın torunu Alım ÇELİKER ÖZDEMİR Elazığ'dan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Aday Adayı olarak Elazığ'ın en genç milletvekili adayı oldu.

Elazığ'ın En Genç Aday Adayı

Türkiye’nin ilk Kadın Baro Başkan’ın torunu Alım ÇELİKER ÖZDEMİR Elazığ’dan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Aday Adayı olarak Elazığ’ın en genç milletvekili adayı oldu.

Türkiye’nin ilk Kadın Baro Başkanı olan Av. Fatma Nermin ÖZKAYA’nın torunu olan Av. Alım ÇELİKER ÖZDEMİR Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adaylı müracaatı yaparak Elazığ’ın en genç kadın aday adayı oldu. 1993 Elazığ doğumlu olan ÇELİKER, Elazığ Anadolu Lisesi’nde mezun olduktan sonra Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 2018 yılında tamamladı. Çeliker Ankara Barosuna kayıtlı olarak 5 yıldır avukatlık mesleğini sürdürüyor.

AV. NERMİN ÖZKAYA KİMDİR?

13.01.1927 yılında Balıkesir’in Edremit ilçesinde doğmuştur. Annesi ev hanımı, babası subaydır. İlk ve orta öğretimini Balıkesir’de tamamlamış, lise eğitimini Balıkesir Lisesi’nden iftihar belgesi alarak tamamlamış, 1948 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmıştır. 1953 yılında başarıyla mezun olduktan sonra, Balıkesir’de hazine avukatlığı yapmıştır. 

1958 yılında Elazığ’a gelerek, şehirdeki tek kadın avukat olarak, aynı görevi devam ettirmiştir. 22 Mart 1962 tarihli Resmi Gazete’de, Nermin ÖZKAYA’nın, Hazine Maliyesi Vekili olduğu ilan edilmiştir. Daha sonra, uzun süre, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Muş illeri sorumluluk alanında, Bölge Muhakemat Müdürü görevini yürütmüş ve bu görevi emekli oluncaya kadar sürdürmüştür. 

Nermin ÖZKAYA, 1969 yılından itibaren 1978 yılında emekli oluncaya kadar, her defasında oybirliği ile seçilerek, Elazığ Baro Başkanlığı yapmıştır. Bu vesile ile, kendisi Türkiye’nin ilk kadın baro başkanı olmuştur. 

Fatma Nermin ÖZKAYA, 17 Aralık 2000 tarihinde vefat etmiştir.