Elazığ İl Protokolünün 24 Ocak Depremi Yıl Dönümü Mesajları

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin 3. yıl dönümü dolayısıyla Elazığ il protokolü mesaj yayınladı.

Elazığ İl Protokolünün 24 Ocak Depremi Yıl Dönümü Mesajları
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı depremin 3. yıl dönümü geride kaldı.

Elazığ depreminin 3. Yılı dolayısıyla Elazığ il protokolü mesaj yayınladı.

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ın 24 Ocak depremi yıl dönümü ile ilgili mesajı şu şekilde;

“Kıymetli Elazığlı Hemşehrilerim, Ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarının birinin üzerinde bulunmaktadır. Dolayısıyla doğal felaketlerden olan deprem, geçmişte olduğu gibi zaman zaman kendini bizlere hatırlatıyor. Deprem bölgesinde yer alan ilimizde, bu tür afetlere karşı her zaman hazırlıklı ve teyakkuz halinde olmalıyız. Bu nedenle depremle yaşayabilmeyi öğrenebilmek adına yapı stoklarımız, işyerlerimiz ve evlerimiz depreme dayanıklı hale getirilmelidir. 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki Elazığ-Sivrice depremi; toplumsal ve bireysel hafızamızda acı bir tabloyla yer almıştır. Devletimiz ve milletimiz, bütün zor ve acılı günlerde olduğu gibi yaşadığımız deprem sonrası örnek bir dayanışma göstererek birlik ve beraberlik içinde hareket edip hızlı bir şekilde yaraları sarmıştır. Deprem gibi toplumsal ve bireysel düzeyde etkileri olan bir afetin sonrasında hak sahipliği sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanması, aynı zamanda İlgili Başkanlıklar tarafından planlanan ve hayata geçirilen konutlar ile afetlere kolektif başa çıkma ve toplumsal dayanıklılık için yeni yaşam alanlarının oluşturulması sağlanmıştır. Bu kapsamda, 21.140 hak sahibimizin sürecini tamamlamış bulunmaktayız, kalan hak sahiplerimizin sürecini de tamamlayarak yeni yuvalarına kavuşturacağız. Afet konutlarının dışında, 1.164 sosyal konut yapımı tamamlanmış ve anahtar teslimine başlanılmıştır. Ayrıca Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında ilimizde yapılacak ilave 1.831 konutun hak sahipleri belirlenmiştir. Bu süreçte; yakın ilgi ve desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a şahsım ve Elazığ halkı adına teşekkür ediyorum. Benzeri acıların tekrar etmemesi, vatandaşlarımızın daha sağlıklı, daha güvenli binalarda ve şehirlerde yaşamaları için devlet olarak var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 24 Ocak Elazığ Depremi’nin yıl dönümünde; ilimizde, ülkemizde ve dünyanın hiçbir yerinde böyle bir afetin bir daha yaşanmaması temennisiyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum”

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık’ın 24 Ocak depremi yıl dönümü ile ilgili mesajı şu şekilde;

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’ımızda meydana gelen 6.8 büyüklüğünde yaşadığımız depremin ardından 3 yıl geçti. Ne kadar zaman geçerse geçsin unutamayacağımız ve acısı hafızamıza ve yüreğimize kazınan bir gündü 24 Ocak. Meydana gelen depremin hemen sonrasında, milli ve manevi değerlerine bağlı devletçi, milliyetçi aziz şehrimiz Elazığ’ın yanı sıra tüm Türkiye tek yürek olup dünyaya örnek gösterilecek birlik beraberlik içerisinde el ele vererek hep birlikte vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için hızlıca çalışmalara başladık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla devletimizin tüm imkanları anında seferber edilerek vatandaşlarımızın mağduriyetini hızlıca gidermek için çaba gösterdik. Artık devlet nerede sözlerini hafızalarımızdan silerek, Allah devletimize zeval vermesin sözleri yükselmeye başladı ve devletimizin büyüklüğünü ve babalığını bir kez daha anlamış olduk. Bilindiği gibi ülkemiz ve şehrimiz aktif deprem kuşaklardan birinin üzerinde bulunmaktadır. Olası bir felaketin sebep olduğu kayıpların bir daha yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri alarak, vatandaşlarımızın daha güvenli, daha konforlu bir yaşam sürdürebilmesi amacıyla Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir hızla Elazığ’ı yeniden ihya ve inşa edip, yaklaşık 25 bin konutun temelini attık. Şuanda da 21.140 hak sahibimizi yuvalarına kavuşturduk ve kalan hak sahiplerimiz için de çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Bunun yanı sıra 1.164 sosyal konut yapımı tamamlanmış ve vatandaşlarımıza teslim edilmeye başlanmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında ilimizde yapılacak 1.831 konutun da hak sahipleri belirlenmiştir. Bu süreçte, desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakanlarımıza şehrim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle, 24 Ocak Depreminin 3. Yılında şehrimizde ve ülkemizde böylesi bir felaketin bir daha yaşanmaması temennisiyle, Elazığ’ımızda ve Malatya’da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, tüm hemşehrilerime sevgi, saygı ve selamlarımı iletiyorum” AK Parti

Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar’ın 24 Ocak depremi yıl dönümü ile ilgili mesajı şu şekilde;

24 Ocak ve 27 Aralık 2020 tarihlerinde yaşanan doğal afetlerde Elazığ'da 18.909 yapı yıkıldı ve oturulamayacak derecede hasar gördü; 317 yapıda orta derecede hasar meydana geldi. Deprem olur olmaz devletimiz tüm birimleriyle Elazığ'da hemşehrilerimizin yardımına koşarken depremin üzerinden henüz iki yıl geçmeden Elazığ'ın yaralarını sardı, fiziki kayıplarını telafi etti. Bu çerçevede, devletimiz, depremin zararlarını telafi etmek için iki yıllık süre zarfında toplam 7 milyar 486 milyon Türk lirası üzerinde bir bütçeyle Elazığ'ın ve Elazığlıların yanında yer aldı. Bu vesileyle, şehrimizin fiziki yaralarının tedavisi, hemşehrilerimizin depremle sarsılan hayatlarının maddi imkânsızlıklarla da sarsılmaması için devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla imkânlarını hayata geçiren Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Elazığ'ı o zor günlerinde yalnız bırakmayan İçişleri Bakanımıza, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza, Sağlık Bakanımıza ve ihtiyacımız olduğunda yanımızda olan tüm sayın bakanlarımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

24 Ocak depreminde yaşamını yitiren vatandaşları rahmetle anan Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, şu ifadelere yer verdi:  

“Şehrimizin fiziki kayıplarını yerine koyduk, sosyal hayatı, ekonomik hayatı normale döndürdük ama bir kaybımız var ki asla yerine koyamayacağız, asla yokluğunu telafi edemeyeceğiz: Fatma Yıldız, Doruk Abbas Yıldız, Tansel Elidar, Ömer Asaf Elidar, Sevim Canbaz, Türkan Kaplan, Ayşe Civelek, Salih Civelek, Necdet Gürsu, Necmettin İnce, Salih İnce, Sakine Düşmez, Gülçin Kalay, Müzeyyen Ayken, İkram Kalay, Pınar Dişli, Miraç Dişli, Dilek Rabia Gökdemir, Ramazan Ertaş, Yaşar Güçlü, Güven Kartal, Sena Nur Demir, Enes Sertdemir, Berna Sertdemir, Aslan Cenkiz, Nermin Cenkiz, Hüseyin Yıldız, Onur Yıldız, Mehmet Arifoğlu, Ayşe Arifoğlu, Halime Aslan, Miraç Ali Aslan, Rüya Aslan, Ünal Kalay, Selami Dağ, Turan Suçlu, Hanife Yıldırım, Gazel Say, Yusuf Ali Say, Mustafa Kara, Ayşe Fatma Türkmen. Hepsi komşularımızdı, hısımlarımızdı, akrabalarımızdı, kardeşlerimizdi; hepsini o deprem felaketinde kaybettik. Onlar hâlen yüreklerimizde ve canımızdan kopan eksik parçalar. Bu vesileyle, tüm milletimizden, dualarında onlara da yer vermenizi istirham ediyor; daha önceki doğal afetlerden çıkardığı derslerle, afetlerin geri getirilemeyecek kayıplar yaratmaması, canların yitmemesi için ülkemizin son yıllarda olağanüstü bir çaba içinde olduğunu belirterek Rabb'imin Elazığ'a, ülkemizin hiçbir şehrine ve dünyanın hiçbir coğrafyasındaki insanlara bu tür felaketler yaşatmamasını diliyorum”

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ın 24 Ocak depremi yıl dönümü ile ilgili mesajı şu şekilde;

“İlimizde 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem felaketinde üç yılı geride bıraktık. 24 Ocak Depremi’nin üçüncü yıl dönümünde, o süreçte yaşanan hüznü ve acıyı ilk günkü gibi yüreğimizde hissediyoruz. Maalesef ülkemiz bir deprem ülkesidir ve birçok bölgemiz büyük deprem üretebilecek aktif fay hatları üzerinde yer almaktadır. Depremin acısını bir daha yaşamamak için bilimsel ve teknolojik verilere uygun yapılaşmayı yaygınlaştırmak gerektiği açıktır.  Bu kapsamda ilimizde, devletimiz tarafından kısa sürede deprem standartlarına uygun konut ve iş yerleri yapılmıştır. Deprem süreci boyunca üniversitemiz personeli ihtiyaç duyulan her alanda gece gündüz demeden vatandaşlarımızın yanında olmuş, hastanemizde yaralılarımıza müdahale edilmiş, hasar tespit çalışmalarından, psikolojik desteğe kadar ilgili tüm personelimiz elinden gelen desteği Elazığlı hemşerilerimize sunmuştur. Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum”

AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım’ın 24 Ocak depremi yıl dönümü ile ilgili mesajı şu şekilde;

“24 Ocak 2020'de meydana gelen depremin acısı hala yüreğimizde. Deprem bölgesinde olan şehrimiz malesef böyle bir afet yaşadı. Devlet-millet birlikteliğinin en güçlü örneğini yaşadığımız o günlerden bugüne yaraların sarılması için çok ciddi mücadele verildi. Bu kapsamda, 21 bin 140 hak sahibi evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşarken, diğer hak sahiplerinin yeni yuvalarına kavuşması için tüm çalışmalar hızla yapılıyor. Öte yandan Sosyal Konut Projesi kapsamında da şehrimizde yapılacak konularla ilgili de süreç hızla ilerliyor. Bu duygularla depremin yıl dönümünde, şehrimizde, ülkemizde ve dünyanın hiçbir yerinde böyle bir afetin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Depremin ilk anından itibaren şehrimize yakından ilgi gösteren ve mağduriyetlerin giderilmesi noktasında emeği olan başta Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Bakanlık bürokratlarımıza, Belediye Başkanlarımıza ve kurum müdürlerimize hemşehrilerim ve teşkilatım adına şükranlarımı sunuyor, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum”

İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Servet Gürgözeler’in 24 Ocak depremi yıl dönümü ile ilgili mesajı şu şekilde;

“24 Ocak 2020 tarihinde merkez üssü Sivrice İlçesi olan 6.8 büyüklüğündeki deprem, Elazığ halkının yaşadığı en büyük afetlerden biri olmuştur. Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere toplamda 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 24 Ocak Depremi’nin 3'ncü  yıl dönümünde, aynı hüznü ve acıyı ilk günkü gibi yüreğimizde hissediyoruz. Depremin hemen ardından devletimiz varlığını Elazığ’da anında hissettirmiş, buraya yardımlar süratle ulaştırılmıştır. İnsanlarımızın barınma ve temel ihtiyaçları süratle hayata geçirilmekle beraber bugün depremin  3.yıldönümünde halen daha yapılan konutlarla ilgili problemler ve vatandaşlarımızın hak mağduriyetleri çözülemeyen sorunlar olarak karşımıza çıkmış çıkmaya da devam etmiştir. Konutların hızlı ve süratli bir şekilde tamamlanması gerekirken halen daha mağdur olan vatandaşlarımız mevcuttur. Sorunlar devam ederken birde buna konutların kaliteli ve insan hayatına uygun şekilde tasarlanmaması eklenince Elazığ depreminin yaralarının tamamen  giderilebildiğinden söz etmek oldukça zordur.  Diliyoruz ki, Allah  bir daha böyle doğal afetler yaşatmasın,   Bu vesileyle  depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet geride kalanlara sabırlar diliyoruz"
 

Elazığ İl Protokolünün 24 Ocak Depremi Yıl Dönümü Mesajları
Elazığ İl Protokolünün 24 Ocak Depremi Yıl Dönümü Mesajları
Elazığ İl Protokolünün 24 Ocak Depremi Yıl Dönümü Mesajları
Elazığ İl Protokolünün 24 Ocak Depremi Yıl Dönümü Mesajları
Elazığ İl Protokolünün 24 Ocak Depremi Yıl Dönümü Mesajları
Elazığ İl Protokolünün 24 Ocak Depremi Yıl Dönümü Mesajları