Elazığ Huzur Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Elazığ Vali Vekili Vali Yardımcısı Oltan Bayraktar başkanlığında Huzur, Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

Elazığ Huzur Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Valilik toplantı salonunda düzenlenen programda  Vali Vekili Bayraktar 2024 yılı ilk 5 ayında yaşanan asayiş olayları ve yürütülen operasyonlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İLK 5 AYDA  HIRSIZLIK OLAYLARINDA GEÇEN YILIN AYNI ZAMANINA GÖRE %50 DÜŞÜŞ YAŞANDI

Bayraktar “2024 yılının ilk 5 ayında: Evden hırsızlık, işyerinden ve kurumdan hırsızlık, oto hırsızlığı ve otodan hırsızlık olayları sayısı toplamı 287’dir. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyasladığımız zaman yüzde 32’lik bir düşüş yaşanmıştır.

Hırsızlık olayları ayrı ayrı değerlendirildiğinde; 2024 yılı ilk 5 aylık zaman diliminde meydana gelen evden hırsızlık olaylarında: Yüzde 33’lük düşüş, Otodan Hırsızlık ve Oto Hırsızlığı olaylarında: Yüzde 52’lik düşüş, Yağma (Gasp) olaylarında: Yüzde 43’lük düşüş görülmüştür.

Ayrıca; Yapılan sorgulamalar ve gerçekleştirilen operasyonlar sonucu hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan 712 şahıs ve ifadeye yönelik aranan 911 şahıs olmak üzere toplamda 1.623 şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir” dedi.

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELEDE SUÇLU YAKALAMADA  % 70 ARTIŞ

Bayraktar “2024 yılının ilk beş aylık zaman diliminde; zehir tacirlerine ve sokak satıcılarına yönelik 1.068 operasyon icra edilmiştir. Gerçekleştirilen bu operasyonlar geçen yılın aynı dönemiyle mukayese edildiğinde; Yakalama oranında yüzde 68’lik bir artış sağlanarak 1.123 şahıs yakalanmış, Tutuklama oranında yüzde 74’lük artış ile 101 zehir taciri tutuklanmış, ayrıca 424 şahıs Adli Kontrol Kararı ile denetim altına alınmıştır. Operasyon sayımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58 oranında artmıştır” ifadelerini kullandı.

 KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN OPERASYONLARDA % 57  ARTIŞ SAĞLANDI

Vali Vekili Bayraktar paylaşmış olduğu açıklamalarda “Yılın ilk beş ayında kaçakçılık suçlarına yönelik gerçekleştirilen 184 operasyonda; 64 şahıs tutuklanmış, 35 şahıs Adli Kontrol Kararı ile denetim altına alınmıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre operasyon sayımızda yüzde 57’lik bir artış sağlanmıştır. Kaçakçılık ve organize suçlar ile mücadele kapsamında kesinleşmiş hapis cezası bulunan ve ifadeye yönelik aranan şahısların yakalanması için gerçekleştirilen operasyonlarda, geçen yılın aynı dönemiyle mukayese edildiğinde suçluların yakalanma sayısında yüzde 128’lik bir artış sağlanmıştır” diye kaydetti.

TERÖR SUÇLARI İLE MÜCADELE KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇALIŞMALAR

Terör suçları kapsamında kamu düzeni ve güvenliği açısından ülkemizde bulunmasında sakınca bulunan 38 yabancı uyruklu şahıs yakalanarak sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerine teslim edilmiştir. 

Ayrıca, 2024 yılının ilk beş ayında Jandarma Ekiplerimiz tarafından kırsal alanlarda 190 (küçük çaplı) operasyon icra edilmiştir.

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELEDE 152 OPERASYON

Bayraktar “İlk beş aylık dönemde düzensiz göçmenlere ve göçmen kaçakçılığına yönelik 152 operasyon gerçekleştirilmiştir. Operasyonlar sonucu 50 organizatör yakalanmış, 469 düzensiz göçmen ise Geri Gönderme Merkezlerine teslim edilmiştir.

2024 yılı ilk beş ayında gerçekleştirilen göçmen kaçakçılığı operasyonları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 108 artış göstermiş ve yakalanan düzensiz göçmen sayısı yüzde 76 oranında artmıştır” diye konuştu.

SİBER SUÇLAR İLE MÜCADELE 930 SUÇ UNSURU PAYLAŞIM  TESPİT EDİLDİ

Vali Vekili Bayraktar “Siber suçlarla mücadele ekipleri tarafından 2024 yılının ilk beş aylık zaman diliminde; sosyal medya hesapları üzerinden yapılan ve suç unsuru içeren toplam 930 paylaşım tespit edilmiştir.

2024 yılının ilk beş aylık zaman diliminde gerçekleştirilen toplam 4 operasyon sonucunda; 20 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 15 şahıs adli kontrol kararı ile denetim altına alınmıştır” dedi.

Elazığ Vali Vekili Vali Yardımcısı Altan Bayraktar son olarak;

Kurban bayramı tatiline çıkacak sürücülerin  trafik kurallarına uymalarını isteyerek oluşabilecek trafik yoğunluklarının minimize edilebilmesi için bayram tatilinin başladığı Cuma gününden yola çıkmak yerine imkanları dahilinde  Çarşamba ya da Perşembe gününden yola çıkmalarını istedi.