Elazığ Eski Belediye Başkanı Şükrü Kacar Hayatını Kaybetti

Elazığ'ın tanınmış ailelerinden Gazeteci-yazar, Eski Belediye Başkanı Şükrü Kacar hayatını kaybetti.

Elazığ Eski Belediye Başkanı Şükrü Kacar Hayatını Kaybetti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ’ın tanınmış ailelerinden Gazeteci-yazar, Eski Belediye Başkanı Şükrü Kacar hayatını kaybetti. 97 yaşında hayatını kaybeden Kacar için Cumartesi Günü Ankara’da cenaze namazı kılınacak. Merhum Kacar kılınacak cenaze namazının ardından Ankara’da bulunan aile kabristanında son yolculuğuna uğurlanacak.

Gazetemizin eski köşe yazarlarından olan merhum Şükrü Kacar'a  medya gurubumuz olarak Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

ŞÜKRÜ KACAR KİMDİR?

Gazeteci-yazar, belediye başkanı. 19 Mayıs 1927, Kacar köyü / Kovancılar / Elazığ doğumlu. Çaybağı İlkokulu (1940) ve Akçadağ Köy Enstitüsünü bitirerek (1944) öğretmen oldu. Çeşitli yerlerde öğretmenlik yaptıktan sonra Palu Bölgesi Gezici Başöğretmenliği görevine (1950) ve Kacar köyü başöğretmenliğine (1951) atandı. Gazi Terbiye Enstitüsü Pedagoji Bölümünü bitirdi (1957). Mardin’de ilköğretim müfettişliği (1957-59), Akçadağ’da öğretmen okulu meslek dersleri öğretmenliği (1959) yaptı. 1962’de Elazığ Halk Eğitimi Başkanlığına getirildi. Bu görevi süresince Elazığ’daki ortaokul ve liselerde öğretmenlik görevine devam etti. Erken yaşlardan itibaren şiir ve yazılar yazan Kacar, yerel gazetelerde çıkan kimi yazılarından dolayı Halk Eğitimi Başkanlığından alınarak Niğde Ulukışla Ortaokulu Türkçe öğretmenliğine gönderildi. 1968 yılında bağımsız olarak Elazığ Belediye Başkanı adayı oldu ve seçimi kazanarak 1973 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Bu görevinin ardından çocuklarını okutmak amacıyla İstanbul’a gitti. 1978-80 yılları arasında Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü görevini yürüttü. 1981 yılında genel müdür danışmanı iken ikinci kez emekliye ayrıldı. Bu ikinci emekliliğinden sonra Elazığ’a döndü ve gazete yazarlığına başladı. Şükrü Kacar’ın yazıları Elazığ gazetelerinden Nurhak ile birlikte Mardin’in Sesi, İlköğretim Gazetesi, Cumhuriyet, Elazığ, Samsun Medeniyet Gazetesi, Yeni Harput ve Turan gazeteleri, Bizim Ece (Salihli), Akçadağ Köy Enstitüsü Dergisi, Köy ve Eğitim, Eğitim Hareketleri, Çıra, Yeni Fırat, Gülpınar, Varlık, İmece, Sesimiz, Zamantı, Yağmur Fırat’ın Sesi (Elazığ) ve Bizim Külliye (Elazığ) dergilerinde yayımlandı. Elazığ Kanal E televizyonunda “Kayabaşından” programını hazırlayıp sundu (1992-99). Anadolu Basını Özendirme Yarışmalarında 1974, 1981, 1982, 1983 ve 1993’te Elazığ ve Turan gazetelerindeki yazılarından dolayı Türk Dili ve Makale dalı ödüllerini aldı. 1990’da Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetince de makale ödülüne değer görüldü. 2001 yılında TRT GAP Televizyonu Diyarbakır Bölge Müdürlüğünce hakkında tanıtım belgeseli hazırlandı. Ailesi, 1998 yılında Elazığ’da yılın örnek ailesi olarak seçilerek, dönemin Kadın Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın tarafından kendilerine “Örnek Aile Beratı” verildi. Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevinin yanı sıra, 1981 yılından itibaren köşe yazılarının yayımlandığı Elazığ Nurhak gazetesinde başyazar olarak çalışmalarını sürdürdü.