Elazığ'daki Toz Duman Ne Valiliğin, Ne De Vekillerin Umurunda Değil!

Elazığ'da birçok yıkımda yönetmeliğe uyulmazken, defalarca kez yaptığımız haberlere ve vatandaş sitemlerine herhangi bir açıklama da gelmedi. Elazığ Ak Parti Milletvekillerinin de bugüne kadar hiçbir yıkım alanında denetimde bulunmaması da kamuoyundan ciddi tepki görmeye devam ediyor.

Elazığ'daki Toz Duman Ne Valiliğin, Ne De Vekillerin Umurunda Değil!

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli, ülkemizi yasa boğan depremler Elazığ dahil 11 ili büyük ölçüde etkiledi. Diğer 10 ilde yıkım çalışmaları büyük bir dikkat ve denetimle devam ederken, Elazığ’da bu durum tam aksi yönde devam ediyor.

Yıkım çalışmaları başladığı günden itibaren defalarca kez denetim yapılmadığını, tedbir alınmadığını Hakimiyet Gazetesi olarak dile getirdik. Ancak toplum sağlığı ve alınması gereken önlemler yetkililerin umurunda mı, bilinmiyor(!).

“GÜVENLİK ŞERİDİ ÇEKMEDEN YIKIM YAPILIYOR, İŞLEK CADDE GÖRÜNÜYOR ARAÇLAR GEÇİYOR”

Hakimiyet Gazetesi WhatsApp ihbar hattına gelen görüntüler Elazığ Kızılay Mahallesi, Kazımkarabekir Caddesi’nde bulunan bir bina yıkımına ait. Videoda da görüleceği üzere yıkım alanında herhangi bir tedbir, sulama, güvenlik şeridi bulunmuyor. Görüntüleri ulaştıran vatandaş, “Sulama yapmadan çevre kirliliği oluşmuştur. Güvenlik şeridi çekmeden yıkım yapılıyor, işlek cadde görünüyor araçlar geçiyor.” Diyerek sitemde bulundu.

Elazığ bir metruk bina yığınına dönüştü. Yıkım çalışmalarının çok yavaş ilerlemesi yetmezmiş gibi vatandaş bir de yıkım sırasında sokakları dolduran toz ve dumanla boğuşuyor. Bu toz sorunu sağlıklı insanları bile büyük ölçüde etkilerken solunum yolları hastalığına sahip vatandaşlar sokağa çıkmaya imtina ediyor.