Elazığ Dahil Afet Bölgesi Olan İllere KOSGEB'den Geri Ödemesiz Kredi Müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, KOSGEB desteği, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) ve sonrasında kapsama alınan iller ve ilçelerde geçerli olacak. Elazığ da bu desteklerden faydalanacak.

Elazığ Dahil Afet Bölgesi Olan İllere KOSGEB'den Geri Ödemesiz Kredi Müjdesi

Bu yerlerde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin faaliyetlerinin aksamaması ve devamlılıklarının sağlanabilmesi için "İşletme Geliştirme Destek Programı" kapsamında "Afet Dönemi İşletme Desteği" uygulamaya alındı.

75 bin lira üst limitli destekten, iş yeri hasar durumuna ilişkin resmi makamlardan belge alan işletmelerden deprem sonrası kurulan geçici nitelikteki çarşı alanlarında, sanayi sitelerinde veya imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler faydalanabilecek.

 12 AY GERİ ÖDEMESİZ

İşletmelerin faaliyet gösterdikleri yapıların bakım, tadilat, onarımlarına ilişkin hizmet alım giderleri, istihdam ettikleri personel giderleri ve faaliyet konuları ile ilgili alacakları ile ham madde, malzeme, teçhizat, donanım gibi giderlerine destek verilecek. Giderlerin büyük deprem felaketinden sonra gerçekleşmiş olmasına bakılacak.

Destek programı kapsamında yapılacak geri ödemeler, programın tamamlanma tarihinden itibaren, 12 ayı ödemesiz olmak üzere, 4'er aylık dönemler halinde 6 eşit taksitte yapılacak. İlk taksitin geri ödeme tarihi, programın tamamlanma tarihinden sonraki 12 aylık süreyi takip eden ilk iş günü olacak.

 "BAŞVURUDA SINIR OLMAYACAK"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yaraları sarmaya devam ediyoruz. Depremde iş yerleri hasar gören ve bu zorlu şartlara rağmen işlerine devam eden KOBİ'lerimizi yalnız bırakmıyoruz. KOSGEB aracılığıyla bu işletmelerin bakım, onarım, personel gibi ihtiyaçlarına 75 bin lira destek sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

ELAZIĞLI GİRİŞİMCİLER DİKKAT!

Öte yandan KOSGEB’in daha önce açıklamış olduğu deprem bölgesindeki girişimlere sağlayacağı geri ödemesiz kredilerin limiti de artırıldı. Bu kapsamda afet bölgesinde yaraların hızla sarılması amacıyla Geleneksel ve İleri Girişimcilik desteklerinin limitleri artırıldı. Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında deprem bölgelerinde verilen 65 bin TL’lik kredi limiti 130 bin TL’ye İleri Girişim Destek Programı ise 375 binden 750 bin TL’ye yükseltildi.