Elazığ'da Yüzde 50 Hibe İle Tohum Dağıtıldı

Karakoçan'da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde DAP destekli yüzde 50 hibeyle 267 çiftçiye 80 ton Macar fiği tohumu dağıtıldı.

Elazığ'da Yüzde 50 Hibe İle Tohum Dağıtıldı

DAP Bölgesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliği ile bitkisel üretimin alt yapısını geliştirmesi projesi kapsamında yem bitkileri desteği neticesinde 80 ton Macar fiği tohumu dağıtımı programı Karakoçan İlçe tarım Müdürlüğü tarafından düzenlendi.

Karakoçan Başyut’ta yapılan Tohum dağıtım törenine Karakoçan Kaymakamı Abdullah Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Sadık Tatar, Erzurum DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Osman Demirdöğen, Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, Elazığ Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mustafa Küçükgün, Gıda ve Yem Şube  Müdürü Tuncay Özen, Karakoçan Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili  Murat Al, çiftçiler ve ilçe tarım personelleri katıldılar. 

Açılış konuşmasını yapan Karakoçan Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili  Murat Al: “İlçemiz 40.000 büyük baş 90.000 küçükbaş hayvanı ve 1.200 ÇKS kayıtlı çiftçisiyle bölge üretiminde önemli bir yere sahiptir. Karakoçan İlçe Müdürlüğümüzce çiftçimizi destekleyerek üretimin arttırılması hedeflemekteyiz. Bu kapsamda İlçe Müdürlüğü olarak her yıl DAP ve Bakanlığımıza sunduğumuz projeler doğrultusunda yetiştiricilerimize alet, ekipman ve tohum noktasında destek sağlamaktayız. Sadece son 2 yıl içerisinde DAP projeleri kapsamında 1 adet taş toplama makinesi, % 70 hibe ile 367 adet Süt Sağım makinesi, 190 adet otomatik yemlik, 20 adet süt soğutma tankı, 18 adet koyun kırpma makinesi ve 1 adet Katı gübre dağıtma römorku siz değerli üreticilerimizin hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Bu yılda yine DAP projeleri kapsamında 267 çiftçimize %50 hibeli 80 ton Macar fiği tohumu dağıtımı gerçekleştireceğiz.”dedi. 

Erzurum DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Osman Demirdöğen ise yaptığı açıklamada,“Doğu Anadolu Projesi bölge Kalkınma İradesi Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kurum olarak görev yapmakta ve bölgemizde 15 tane il var. Sivas dahil doğu Anadolu bölgesinin 14 ili. Bu illerimizde özellikle illerin potansiyelini ön plana çıkararak desteklemeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar Elazığ’da 157 projeye 175 milyon destek vermişiz, Karakoçan’da da 39 projeye yaklaşık 21 milyon TL destek vermişiz. Yani bu anlamda Karakoçan Elazığ’ın en fazla pay alan ilçelerinden bir tanesi. İnşallah bu programdan sonra 40. Projeye destek vermiş oluruz. Burada amacımız sizler destek vermek, yapacağınız üretimde sizlere katkıda bulunmak. Tarımda üretimi desteklemek için büyük makinaları sizlerin hizmetine sunmak için projeler hazırlarsanız kurumlar üzerinden sizlerin üretime katkınıza destek için bizim desteklerimiz var.”dedi.

Karakoçan Kaymakamı Abdullah Şahin ise,“DAP başkanlığının destekleriyle hayata geçirilen ve Karakoçan ilçe tarım Müdürlüğü tarafından yüzde 50 hibeli olarak projelendirilen Macar fiği yetiştiriciliğinin yaygınlaştırıldığı proje kapsamında 80 ton Macar Fiği tohumu bugün 267 çiftçimize dağıtımı yapılmakta. Karakoçan’da hayvansal üretimin kaliteli yem ile desteklenmesi sağlamak amacıyla geliştirilen proje ile ürün yelpazemiz zenginleşmiş, Çiftçimizin kaba yem ihtiyacı sağlanmış olacak. Hayvansal üretimin sürdürebilirliği bu anlamda tarımsal ve hayvansal üretim desteklenmiş olacaktır. Ayrıca 2020 ve 2021 yıllarında DAP idaresi başkanlığınca desteklenen ilçe müdürlüğümüz tarafından projelendirilen çalışmalar ile 370 adet süt sağım makinesi, 190 adet otomatik yemlik, 20 adet süt soğutma tankı, 18 adet koyun kırpma makinesi, 1 adet taş toplama makinesi, 1 adet katı gübre dağıtma römorku, siz çiftçilerimize memleketimize kazandırılmıştır.”dedi.