Elazığ'da Safran Bitkisi Hasadı Gerçekleşti…

Bakanlığımız bitkisel üretimi geliştirme projeleri çerçevesinde İlimiz Kovancılar İlçesi Yarımca Köyünde İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN, Şube Müdürü, Teknik personel ve çiftçi Bayram ÇALIŞKAN'ın katılımıyla Safran Bitkisi Hasadı gerçekleşti.

Elazığ'da Safran Bitkisi Hasadı Gerçekleşti…
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan özellikle alternatif tıpta kullanılan tıbbi aromatik bitkilerin üretiminin önemliliği daha da fazla anlaşıldığını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN; “Bizler de bu gerçeklik üzerinde ilimizde tıbbi aromatik bitkiler yetiştiriciliği noktasında ciddi çalışmalar ve projeler yürütüyoruz. Yürüttüğümüz projeler den bir tanesi de bayram kardeşimizde birlikte bu köyde Yaklaşık 2 senedir başlattığımız demonstrasyon çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüttüğümüz ve bugün hasat etkinliğini yapacağımız, Belki de dünyanın en değerli bitkilerinden birisi olan Safran bitkisi yetiştiriciliğini Elazığ ilimizin ikliminde coğrafyasında toprağında yetiştirmeyi başardıklarını belirtti. Demonstrasyon çalışmalarının başarılı olmasıyla birlikte bitkisel üretimi geliştirme projeleri çerçevesinde bakanlığımıza sunduğumuz ve önümüzdeki 2022 yılında DAP Kalkınma İdaresi projeleri içerisinde de yer vereceğimiz birçok çiftçimizin bu üretimi gerçekleştirecek projeleri de inşallah Hep birlikte hayata geçireceğiz.

Kovancılar İlçemizin Yarımca Köyünde üç yıl önce küçük alanda deneme üretimiyle başlayan ve İl Müdürlüğümüzün teknik ve sulama sistemi desteğiyle safran üretimi bugün yaklaşık bir dekar alana çıkararak ve üreticimiz İlimizde ilk olarak safran yetiştiriciliğini yaparak öncü olmuştur. Gördüğünüz gibi küresel iklim değişikliği nedeniyle bölgeye iyi adapte olmuş safran bitkisi ülkemizde orijin yer olarak bilinen Safranbolu da daha verimli olduğu basit kıyasla tespit edilmiştir.

GRAMI 35-60 TL ARASINDA
Safran yetiştiriciliğinde hem baharatı hem de soğanlarından satış elde edilebilmektedir. Safranın satışı gram ile yapılmaktadır. Gramı 35 ile 60 TL arasında değişmektedir.
Son yıllarda sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar sonucunda; depresyon giderici, tümör önleyici, hafızayı güçlendirici, öğrenmeyi kolaylaştırıcı, iltihap ve ağrı giderici, kasılmayı önleyici etkileri bulunduğu hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gösterilmiştir” dedi

Üretici Bayram ÇALIŞKAN ise kendisinin Ziraat Mühendisi olduğunu ve Safranbolu’ya giderek bitkinin nasıl yetiştiğini incelediğini ve Elazığ İlinde deneme yaparak iklim şartlarına adapte olduğunu gördüğünü ve teknik destek sağlayan İl Müdürlüğüne teşekkürlerini belirtti. 

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN, Konuşmasının ardından safran hasat ederek nasıl korunması gerektiğini ve nerelerde kullanıldığı hakkında bilgiler verdikten sonra program son buldu.
 

Elazığ'da Safran Bitkisi Hasadı Gerçekleşti…
Elazığ'da Safran Bitkisi Hasadı Gerçekleşti…
Elazığ'da Safran Bitkisi Hasadı Gerçekleşti…
Elazığ'da Safran Bitkisi Hasadı Gerçekleşti…
Elazığ'da Safran Bitkisi Hasadı Gerçekleşti…