Elazığ'da Pazar Günü…

Nerede o eski bayramlar, nerede o eski özel günler, nerede o eski pazarlar…

Elazığ'da Pazar Günü…

Elazığ’da eskiden Pazar günleri renkli, hareketli ve eğlenceli geçerdi. Şehrin işlek caddeleri tıklım tıklım dolu olur, esnaflar haftanın en yoğun ve en kazançlı gününü geçirirdi. Ancak günümüzde bu mümkün değil, zira Elazığ’ın pazarları da enflasyona ezilmiş durumda.

Elazığ’ın en işlek yeri, halk arasında Mecburiyet Caddesi olarak adlandırılan Gazi Caddesi her zamanki yoğunluğunu yitirmiş olmasına rağmen hayli kalabalık.

Elazığ'da Pazar Günü…

“ELAZIĞ’DA RESMEN OTURDUK ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYORUZ”

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte hareketliliğin artacağını ve Elazığ’ın eski haline döneceğini belirten esnaf Fahri Kara, “Temmuz ayının sonuna doğru işlerimizin önü neredeyse tamamen kapandı. Ben yıllardır kafe işletiyorum. Elazığ’da resmen oturduk üniversite öğrencilerini bekliyoruz. Halimiz içler acısı.” Diyerek sitemlerini dile getirdi.

Elazığ'da Pazar Günü…

Elazığ, sadece maddi nedenlerden dolayı mı değişti, yoksa geçen zaman vatandaşların sosyo-kültürel yapısını mı değiştirdi bilinmez. Yakın zamanda eski haline döner mi, o da bilinmez.

“ŞEHRİN EKONOMİK DURUMU ÖNEMLİ DEĞİL, PARA BİR ŞEKİLDE KAZANILIR ANCAK İNSANLAR GÜVENİNİ KAYBETTİ”

Şehrin eski günlerine dönmesi için neler yapılmalı diye sorduğumuz kahve işletmecisi Nurullah Yıldırım, “65 yaşındayım ve yıllardır Elazığ’da esnaflık yapıyorum. Şehrin ekonomik durumu önemli değil, para bir şekilde kazanılır ancak insanlar güvenini kaybetti. Bu ne zaman ve nasıl düzelir bilmiyorum.” Dedi.

Elazığ'da Pazar Günü…