Elazığ'da Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti

Elazığ'da genellikle köylerde yapılan dut ve üzüm pestillerine talep son derece artmış durumda.

Elazığ'da Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti

Doğal malzemelerle yapılan pestilin faydaları saymakla bitmez. İçerdiği vitamin bakımından bağışıklık sistemini destekleyen pestil, yağda eriyen mineralleriyle vücutta bulunan hücrelerin yenilenmesini, yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda kansızlık sorununun önlenmesi konusunda vatandaşların tercihidir.

Elazığ'da Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti

Elazığ’da genellikle köylerde yapılan pestiller, Kapalı Çarşı’da satılır. Elazığ Kapalı Çarşı Esnaflarından Emin Aşkın, “Depremden sonra pestil satışları son derece arttı. İnsanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal yolları tercih ediyor. Glikozla yapılan pestiller daha uygun olduğu için vatandaşların tercihi o oluyor genellikle. Genellikle yaz aylarında yapılır, kurutulur ve kışa hazırlanır.” Şeklinde konuştu.

Elazığ'da Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti

Peki dut pestili nasıl yapılır ve fiyatları nelerdir?

Öncelikle iyice olgunlaşmış dutlar toplanır. Bunun farklı yöntemleri olsa da en yaygın kullanılanı ağacın altına geniş bir muşamba serip dut ağacını iyice sallamaktır. Toplanan dutlar işbirliği ile çürüklerinden ve çöplerden ayıklanır. Fazla incitmeden yıkanır. Bazı yörelerde ise tadını kaybetmesin diye yıkanmaz. Sonraki işlem dutu miktarına göre uygun bir kaba alıp kaynatmaktır. Kaynatma kabına dut ve onun miktarında su eklenir ve yaklaşık 45 dk kaynatılır. Tadını iyice suya veren dutlar özenle süzülür. Kalan suya şıra denir ve şıra tekrar ocağa alınarak 10 dk kadar kaynatılır. Bu sırada oluşan köpük, bir kaşık yardımıyla alınmalıdır. Daha sonra kaynayan bu su geniş naylon örtülere pay edilir ve güzelce serilir. Güneş altında kurumaya bırakılır. Kuruyan pestil özenle kesilir. Artık yemeye hazırdır.

Elazığ'da Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti

Elazığ Kapalı Çarşı’da dut pestili fiyatı (kg): 150 TL

Elazığ'da Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti

Üzüm pestili fiyatı (kg): 200 TL

Elazığ'da Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti

Üzüm pestili ise,

Öncelikle 1 kilogram beyaz ve kırmızı üzüme ihtiyacınız var. Ayrıca 2 çorba kaşığı glutensiz yulaf unu, aynı miktarda teff unu ve 1 su bardağı kadar probiyotik yoğurttan ayran kullanmalısınız. 1 avuç kadar susam ve ceviz de tarifte size eşlik etmeli. Neval Gördük imzalı özel tarifimizin yapımı çok kolay. Üzümleri katı meyve sıkacağı ile sıktıktan sonra bir tencerede kısık ateşte pişirmeniz gerekiyor. Unların topaklanmaması için karışımı süzgeçten geçirerek meyve suyunun üzerine dökmelisiniz. Yavaşça karıştırmaya kaynayana kadar devam etmelisiniz. Tüm malzemelerini eklediğiniz, kıvam alan karışımı kurutucu tepsilerine yerleştirirken, tepsi örtüsünün üzerine dökmelisiniz. 1 saat boyunca 75 derecede ilk işleme almalısınız. Devamında 48 derece sıcaklıkta 10 saat kurutmanız yeterli. Sonra pestiliniz hazır!