Elazığ'da bu alanlara girişler yasaklandı

Elazığ Valiliği'nin aldığı kararla Elazığ'da bazı alanlarda ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Elazığ'da bu alanlara girişler yasaklandı

ORMAN YANGINLARININ ÖNLENMESİ İLE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLERİN YASAKLANMASI HAKKINDAKİ KOMİSYON KARARLARI

03.07.2024 tarihinde Valimiz Doç. Dr. Ömer TORAMAN başkanlığında gerçekleştirilen Orman Yangınlarının Önlenmesi Hakkındaki Komisyon Toplantısı sonucunda "Orman Yangınlarının Önlenmesi İle Ormanlık Alanlara Girişlerin Yasaklanması” ile ilgili aşağıdaki komisyon kararları alınmıştır.

1-İlimizde Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında Elazığ İli sınırları içerisindeki ekli listede belirtilen ormanlık alanlara görevliler ve izin alanlar hariç girişler 04/07/2024 - 30/09/2024 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.

2-İlimizdeki bütün ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklanmıştır.

3-Kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılması ve çadır kurulması yasaklanmıştır.

4-Elazığ İli genelindeki bütün köy (bağlıları dahil) ve mahallerinde anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

5-İlimizde meydana gelen yangınların bir kısmının Biçerdöver, Balya Makinası gibi tarımsal kaynaklı olması nedeniyle biçerdöver sahipleri, operatörleri ile üreticilerimiz ve Köy/Mahalle Muhtarlarımızın aşağıda belirtilen hususlarda dikkatli olmaları olası yangınları önlemek açısından önemli olacaktır.

a) Hasada başlanacak köylerde köy muhtarlıklarınca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Jandarma veya Orman işletme Müdürlüklerine bilgi

verilecektir.

b)Her biçerdöver ve balya makinasında kolay ve rahat ulaşılabilir yerlerde 2 adet 6'şar kg'lık yangın söndürme tüpünün bulundurulacaktır.

c) Ormanlık alanlara ve anayol kenarlarına bitişik parsellerde, hasat bitiminde en az 5-10 metrelik mesafede sürüm yapılarak tampon alan oluşturulacaktır.

d) Hasadın devam ettiği alanlarda Orman İşletme Müdürlüğünce, kamu kurum kuruluşlarınca verilmiş olan veya var olan diğer su tankları köy tüzel kişiliklerince dolu olarak hazır bulundurulacaktır.

6-Orman alanı civarındaki (4 Km Mesafede) tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

7-Ormanlık alanlara yakın (4 Km Mesafede) olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına müsaade edilmeyecektir.

8-Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

9-Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

10-İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

11-Yukarda alınan kararlar Elazığ Valiliği Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğünce Elazığ ilinde basın yayın organları aracılığı ile

vatandaşlara duyurulacaktır.

Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271

sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereği işlem yapılacaktır.

 

A-GİRİŞLERİ YASAKLANAN ORMANLIK ALANLARIN LİSTESİ

1- Merkez İlçesi Harput-Alayaprak - Oymaağaç Köylerindeki orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

2- Merkez İlçesi Yukarıçakmak orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

3- Merkez İlçesi Çatalharman Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

4- Merkez İlçesi Salkaya Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

5- Merkez İlçesi Kurtdere Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

6- Merkez İlçesi Meşeli Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları 7- Merkez İlçesi Karataş Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

8- Merkez İlçesi Hüseynik Mahallesi orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

9- Merkez İlçesi Küllük Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

10-Merkez İlçesi Yeniçubuk Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

11-Sivrice İlçesi Kürk Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

12-Sivrice İlçesi Karaçalı Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

13-Maden İlçesi Gezin Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

14-Baskil İlçesi Kuşhan (Şahaplı, Düğüntepe, Şefkat Mahallesi) orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

15-Baskil İlçesi Aladikme Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

16-Keban İlçesi Sağdıçlar Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları 17-Keban İlçesi Pınarlar Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

18-Keban İlçesi Büklümlü Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

19-Keban İlçesi Taşkesen Köyü orman alanları ve ağaçlandırma sahaları

B-GİRİŞİ SERBEST ANCAK MANGAL, SEMAVER VE ATEŞ YAKMAK YASAKLANAN ORMANLIK ALANLARIN LİSTESİ

1-Merkez Fethi Sekin Orman Parkı Orman Alanı

C- GİRİŞİ İLE MANGAL, SEMAVER VE ATEŞ YAKMAK SERBEST ORMANLIK ALANLARIN LİSTESİ

1- Merkez Yukarıçakmak Orman Parkı Orman Alanı

2- Sivrice Akpınar Orman Parkı Orman Alanı

3- CİP Mesire Yeri