Elazığ'da 16, 72 Bine Dönüşüyor!

Boya firmaların geliştirmiş olduğu renk oluşturma makinesiyle vatandaşların ev ve işyerlerinin duvarlarını istediği renge boyamasına imkan sağlıyor.

Elazığ'da 16, 72 Bine Dönüşüyor!

Elazığ’da inşaat malzemeleri satıcısı Mustafa Demirpolat 16 ana rengin kullanımı ile 72 bin renk oluşturabildiklerini vatandaşa istedikleri renkte ev işyerlerini boyama imkanı vermesinin yanı sıra kendileri de onlarca farklı renk stoğu yapmak zorunda artık kalmadıklarını dile getirdi. Sistemin çalışması hakkında bilgiler veren Demirpolat “ internet ortamında renk makinemiz üretici firmaya bağlı olarak çalışıyor ve onlar sürekli makineyi  gözetim altında tutuyor. Makinemizin içinde 2 kg’lik 16 ana rengimiz bulunuyor.  Bilgisayar ortamında vatandaşın istediği ortamı seçtikten sonra  Baz dediğimiz boyaların içine yeterince boşaltıyor.

Elazığ'da 16, 72 Bine Dönüşüyor!

Daha sonra  diğer makinede boyayı karıştırılması gerçekleştirilerek istenilen renge ulaşmış oluyoruz.  Makine 72 bin renk oluşturabiliyor. Vatandaşların ben istediğim rengi bulamıyorum arayışlarına son veren bir makine diyebiliriz. Bir rengi  2.5, 7.5 ve 15 litre olarak satıyoruz. Onlarca renk bulundursak dahi sadece boya için depolar tutmamız gerekiyordu. Onda bile vatandaşın istediği renk tam olarak bazen olmayabiliyordu.  Biz hangi renkleri seçmiş isek işyerinde satmak için onları almak zorunda kalıyorlardı. Şimdi özgürce istediği rengi seçebiliyor” dedi. 

Elazığ'da 16, 72 Bine Dönüşüyor!

BİR EV BOYAMANIN MALİYETİ EN AZ 4 BİN LİRA 

Boya ve badana maliyetlerinin  geçmiş yıllara oranla bir hayli arttığını kaydeden Demirpolat “ Geçtiğimiz yıllara oranla maliyetler bir hayli arttı.  150 m²’lik bir dairenin boya maliyeti yaklaşık 4 bin TL tutuyor. Eğer başkasına yaptıracaksanız   4 bin lirada boyacı ücreti vermeniz gerekiyor” diye konuştu.