Ekonomiye CHP Dopingi

Siyasette gözlerin çevrildiği iade-i ziyaret gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 yıl sonra Cumhuriyet Halk Partisi'ni ziyaret etti. 

Ekonomiye CHP Dopingi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu gelişme sonrası gözler iki liderin ne konuştuğuna çevrildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Amasya Belediyesi ziyareti sırasında dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'ye yaptığı iadeyi-ziyarete ilişkin açıklamalarda bulundu. 
Özel, Erdoğan'la yaptığı konuşmada, emekli maaşı ve asgari ücretin artırılmasını talep ettiklerini belirtti. Ayrıca Özel, görüşmede tarım ürünlerinin maliyet fiyatlarının altında olduğunu ve bu ürünlere de zam yapılması gerektiğini söyledi.
Özel;  "Son bir yılda çiftçilerin, bankalara olan borcu yüzde 88 artmıştır. Son bir yılda toplam borç 652 milyar TL'ye yükselmiştir. Dün Erdoğan'la bir araya geldiğimizde emekli maaşının derhal asgari ücrete çıkarılması gerektiğini, asgari ücrete de bu ay sonunda enflasyon iyileştirilmesi yapılması gerektiğini, açıklanan maliyetin altındaki 17 liralık çay fiyatının 25 liraya çıkarılması gerektiğini, maliyetin altındaki buğday fiyatının 15 liraya çıkarılması gerektiğini ifade ettim. Kaynak mı bulamıyorsunuz? Kaynağı birlikte bulalım dedim. Çok kazanandan çok, az kazanandan az, hiç kazanmayandan hiç vergi alınmamalarıdır. Biz adaletli bir vergi sistemi için Sayın Erdoğan'a teklifimizi sunduk. Partimizin üç değerli ekonomi kurmayı önümüzdeki günlerde Mehmet Şimşek'le bir araya gelecek. Vergide adalet önerimizi somutlaştıracak. Meclis'in çalıştırılması, adaletli bir vergi sistemine geçilmesi, emekli maaşı, asgari ücret ve tarım ücretlerine zam verilmesi ve bu yoksulluğun çözülmesi istenmektedir." Diyerek ülke ekonomisinin düzeltilmesi yönünde birlikte çalışma önerisinde bulunmuş.
Erdoğan-Özel görüşmesinde yeni anayasa, kayyum, Osman Kavala gibi konuların konuşulması beklenirken iki liderin de ekonomiye odaklanması, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in emeklilere yapılacak zamma kaynak bulunması amacıyla hükümetin bir üyesi gibi kafa yorup öneriler getirmesi ve ekonomi kurmaylarını Bakan Mehmet Şimşek’e destek için yönlendirmesi önemli ve güzel bir gelişme.
Sorunu gündeme getirip bunun üzerinden felaket tellallığı yapmanın bu ülkeye bir faydası olmadığını, muhalefetin, sorunun tespiti ve çözümünde de değerli fikirler ortaya koyabileceğine inanan CHP lideri Özgür Özel, bu tavrıyla yıllardan beri yapıcı bir muhalefet sergileyen  ve sorunun çözümünde de etkili olan  Elazığ CHP Milletvekili Gürsel Erol’un siyaset tarzını benimsemiş gibi görünüyor. 
Bu siyasetten ve sorunları birlikte konuşarak aşmaktan zarar gelmez bu ülkeye. Tam tersi birlik, beraberlik ve bereket gelir. Bu tablonun oluşmasında Erdoğan’ın başlattığı siyasette yumuşama hamlesinin önemli bir payı var. 
Meral Akşener’e “sizce biz neden seçimleri kaybettik diye soran, Özgür Özel’in “ekonomi kurmaylarımı Mehmet Şimşek’e yönlendireyim” teklifini kabul edip memnuniyet ortaya koyan Erdoğan’ın bu tavrıyla ülkemiz yeni bir döneme girer ve tüm siyasilerin gündemi sadece Türkiye ve sorunları olur mu önümüzdeki günlerde göreceğiz.