Ekonomide Gereksiz Polemik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'deki toplantılar sırasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 'yerel halk' ifadesini kullanan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e isim vermeden sert tepki gösterdi. Bahçeli, 'Türk milletini 'yerel halk' ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkâr edemeyecektir' ifadelerini kullandı.

Ekonomide Gereksiz Polemik
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bakan Şimşek'in "yerel halk" ifadesiyle ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı da açıklama yaptı.

 Yapılan açıklamada "Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan "locals" kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.

Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Konunun uzmanları da terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin "yerel yatırımcıları" ifade ettiğini defalarca belirtmiştir. Dolayısıyla, ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez. Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz" ifadeleri yer aldı. 

Mehmet Şimşek’in ekonomi dünyasının kullandığı terminolojiyle meramını anlatması, Bahçeli nezdinde farklı yorumlanmış olacak ki, böyle bir gündem malzemesi çıktı gazetecilere.

Şimşek’in terk derdi enflasyonu indirmek ve 2026 yılında tek hanelere indirmek iken, ekonomi literatüründe kullanılan bir ifadeyi motamot çevirip buradan farklı yorum ve gündem oluşturmak, ülkeye yarar getirir mi bilmeyiz ama ekonomi kurmaylarının şevkini kırmaya yeterli gelebilir.

Bakan Şimşek’in yerli ve milliliğinden kimsenin şüphesi yok. Hele hele ülkesi ve halkıyla ne kadar gurur duyduğunu da bilmeyen yok. 

Sanal gündemlerle özellikle ekonomi gibi rutubetten nem kapan bir konu ve bunun başındakileri hedef almak aslında hükümetin ekonomi hedeflerini hedef almaktır ve hiç de gereği olmayan açıklamalardır.

Bahçeli’den sadece eleştirel bakış değil, yapıcı, yönlendirici ve taşın altına elini koyucu bir tavır bekliyoruz.