Ehliyet Bir Lüks Değildir!

Ayşegül Karaboğa.2018 yılından itibaren Elazığ'da özel sürücü hocalığı yapmakta. Bizlere direksiyon dersleri hakkında bilgiler verdi.

Ehliyet Bir Lüks Değildir!

Aylegül Karaboğa,“Adaylara  hem kendi araçları hem de kurs  araçları ile özel ders veriyorum.Sınavlarda uygulanan tekniklerle ehliyetinizi almak sürücü olmak için yeterli değildir.Bu durum asla hafife alınamaz.  Araba kullanmak şakaya gelmez.Direksiyon dersi uzman işidir.  Arabayı kullanmayı bilenden değil, bunun eğitimini veren kişiden alınmalıdır.Bu nedenle size tavsiyem mutlaka Milli Eğitim  Bakanlığı'ndan onaylı sertifikaya ve gerekli yetkiye  sahip hocadan ders almanızdır.


Araba sürmeyi öğrenen bayan sürücü  sayısı arttıkça, bayan sürüş eğitmenlerine olan talep  de artmaktadır. Bunun nedeni ise araba sürmeyi öğrenmek isteyen kişilerin, bayan sürüş eğitmenlerini  daha sıcak ve sabırlı bulup,kendilerini bayan  direksiyon eğitmenleri yanında daha rahat hissetmektedirler”dedi.

BAYANLARIN EHLİYET ALMALARININ GEREKLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Ayşegül Karaboğa,”Bir zamanlar, Türkiye de  direksiyon dersleri vermek özellikle erkek mesleğiydi,şimdi il ve ilçelerde, bilhassa büyük şehirlerde, direksiyon eğitmeni olarak çalışan bir çok bayan  sürüş eğitmeni mevcut.

Bayanların ehliyet almalarının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bir bayan arabayla çocuklarını eşini doktora  götürebilmeli.Ehliyet bir lüks değildir.Temel medeni ihtiyaçlardan birisidir.Kadınlarımız buna sahip olmalıdır.Öğrencilerim oldukça fazla. Tabiki her öğrencinin durumu aynı olmuyor.Kimi erken trafiğe çıkabiliyor kimi daha geç.Gün geçtikçe öğrenci sayımız artmakta. Nedeni ne olursa olsun daha rahat çalışabildiğiniz bir bayan direksiyon eğitmeninden direksiyon dersi  almanın rahatlığı inkar edilemez. Bu aynı zamanda daha eğlenceli ve daha fazla  direksiyon dersleri almanızı sağlayarak  öğrenme sürecine katkıda bulunacaktır”dedi.